Diğer
  Ana SayfaGüzellikGöz estetiği: Badem göz, kaş askılama! Hangisi popüler?

  Göz estetiği: Badem göz, kaş askılama! Hangisi popüler?

  -

  Son günlerde sıkça duyulan komplikasyonların ardından atağa kalkan ameliyatsız göz kapağı estetiği, cerrahi estetiğin tahtını sallandırıyor olabilir mi? Kimler için hangi yöntem daha uygun? Bu ve konuyla ilgili tüm merak edilen soruların cevabını birinci ağızdan dinledik.

  Hazırlayan: Ayşe Sönmez

  Gözler… Kimine göre bir renk, kimine göre anlam, kimine göreyse sadece bir şekilden ibaret. Coco Chanel ise “Gözler, bir insanın en etkileyici detayıdır” demiş. Çoğumuz böyle düşünmez miyiz aslında?

  Daha etkileyici bakmak isteriz; daha genç, daha canlı, daha ışıltılı. Bunun için de çareler arar, farklı yöntemlere başvururuz. Kimimiz göz çevresindeki kırışıklıkları yok etmek ister, kimimiz daha çekik bir göze sahip olmak, kimimiz ise düşük göz kapaklarından kurtulmak. Göz kapağı sarkıklığı aslında birçok sorunun sebebi. Kişiyi olduğundan yaşlı, sürekli üzgün ve mutsuz göstermesi bu sebeplerden sadece birkaçı. Sağlık açısından yarattığı problemse cabası. Özellikle son zamanlarda, göz kapağı operasyonları sonucu yaşanan komplikasyonları çokça duyar ve okur olduk. Açıkçası pek çoğumuz, gençleşmek ve güzelleşmek uğruna da olsa bu tarz bir operasyondan korku duymaya ve ameliyatsız yöntemleri araştırmaya başladık. Nedir bu yöntemler? Ameliyatsız estetik, cerrahi estetiğin yerini tutabilir mi? Konu hakkındaki tüm merak ettiğimiz soruları sizler için Veni Vidi Göz Hastanesi’nde Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapan Operatör Doktor Kemal Gültekin’e sorduk.

  NEDEN GÖZ ESTETİĞİNE İHTİYAÇ DUYULUR?

  Bu sorunun cevabını “estetik ve fonksiyonel amaçlı” olmak üzere iki başlık altında toplamak mümkün. Fonksiyonel amaçlı kapak cerrahisi yaptığımız kişiler, göz ve görme sağlığının kapak cildi fazlalığı nedeniyle etkilendiği kişilerdir. Kapaklar o kadar sarkıktır ki, artık görme alanında daralma yaratmaya başlar ve kişi, kenar kısımlardan görmekte zorlanır. Aynı zamanda kapak üzerinde ağırlık varmış hissi ve gözde yorgunluk hissi yaratabilir. Kişiyi bu sorunlardan kurtarmak için cerrahi yöntem uygularız. Bir diğer sebep ise kişinin mevcut kapak yapısından ve cilt fazlalığından rahatsız olması. Daha canlı bir bakışa sahip olmak, daha genç görünmek veya kadınlar için daha rahat makyaj yapabilmek bunun nedenleri arasında sayılabilir. Göz ve görme ile ilgili bir sorun oluşturmayan bu tip kapak fazlalıklarına estetik amaçlı cerrahi yapıyoruz. Her ikisinde de uyguladığımız cerrahi işlem aynı.

  - Advertisement -

  Göz estetiği ameliyatsız ve ameliyatlı olarak ikiye ayrılıyor. Hangi durumlarda ameliyatlı yöntemler hangi durumlarda ameliyatsız olanları tercih edilmeli?

  Ameliyatsız yöntemde, plazma enerjisi kullanılarak ciltteki fazlalık dokuyu sıra sıra atışlarla buharlaştırıp gerginlik sağlamak amaçlanır. Cerrahiye göre etkisi daha hafif. Bu nedenle de kapak cildi gevşekliği az olan kişilere bu yöntemi öneriyorum. Özellikle daha genç yaşta olan ya da ameliyattan korkan hastalar için güzel bir alternatif. Çok yoğun olmayan alt kapak kırışıklıklarını da plazma enerjisiyle toparlamak mümkün. Kapak cildi gevşekliği ileri düzeyde ise -ki buna ancak muayene esnasında karar verilebilir- cerrahi yönteme başvurmak gerekebilir. Eğer kapak cildinde gevşeklikle (dermatoşalazis) birlikte kapak seviyesinde düşüklük (pitozis) veya kaş düşüklüğü varsa yine cerrahi yöntem daha etkili oluyor. Bunun nedeniyse kapak estetiği ameliyatı yaparken sadece tek bir kesi ile pitozisi ve kaş düşüklüğünü düzeltme şansımızın olması.

  Son zamanlarda medyadan gördüğümüz kadarıyla göz kapağı ameliyatları bazı komplikasyonlara yol açabiliyor. Ameliyatsız göz kapağı estetiğinin tercih edilme sebebi bu olabilir mi?

  Göz kapak yapısı oldukça hassas ve kompleks fizyolojik özelliklere sahip. Göz kapağı, aslında gözümüzü koruyan çok önemli bir yapı. Bu tarz bir cerrahiyi başarılı ve gerektiği gibi yapmak için bu bölgenin anatomisine hakim olmak çok önemli. Estetik bir sonuç elde etmek isterken kapağın fonksiyonunu bozmamak gerekiyor. Kapak fonksiyonları bozulduğunda maalesef körlüğe kadar ilerleyebilen sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle de son dönemlerde çoğu kişi ameliyatsız göz kapağı estetiği denilen işlemlere başvurabiliyor.

  PLAZMA ENERJİSİ NASIL UYGULANIYOR?

  Kapak dokusunu buharlaştırıp kapak cildinde gerilme sağlıyoruz. Bölgenin anestezik merhemle uyuşturulması genellikle yeterli oluyor ama ağrı eşiği düşük hastalar için enjeksiyon ile uyuşturma yoluna gidebiliyoruz. Kapak cildinde önceden belirlediğimiz alanı dolduracak şekilde, noktalar halinde plazma enerjisi atışları yapıyoruz. İşlem sırasında ağrı oluşmuyor ve yaklaşık olarak 15-20 dakika sürüyor. Genellikle tek seans yeterli oluyor ama nadiren ikinci seans uyguladığımız danışanlar da oluyor. Tabii ki yıllar içinde ciltte tekrar gevşemeler yaşanabiliyor; buradaki süreç kişinin cilt yapısına, yaşam ve beslenma şekline, güneş maruziyetine ve sigara ya da alkol kullanım alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bunlardan dolayı gevşeme olursa tekrar plazma işlemi yapılabilir.

  Daha önce göz kapağı ameliyatı olmuş ve etkisi azalmış kişiler için plazma enerjisi fayda sağlar mı? Yoksa öncesinde bir işlem yapıldığı için ameliyatın tekrarı mı gerekir?

  Böyle bir durumda her iki yöntem de uygulanabilir. Burada önemli olan, hastayı detaylı muayene etmek ve ‘Etkisi gerçekten azalmış mı?’, ‘İkinci bir işlem yaparsak kapak fonksiyonunu sağlayacak yeterli cilt dokusu kalacak mı?’ gibi sorulara cevap aramak. Etki gerçekten azalmış, kapak da tekrar düşmeye başlamışsa ve muayene sonucunda kapak fonksiyonunu bozmayacağını düşünüyorsak ikinci kez işlem yapabiliriz. Düşüklük hafifse plazma enerjisi ile müdahale yetebilir. Bazen hastalar ilk ameliyattan sonra asimetrik bir kapak yapısından veya kapak kenarlarındaki şişliklerden rahatsız olabiliyor. Bunlar için de yine duruma göre plazma enerjisi veya cerrahi işlem uygulayabiliyoruz. Eğer kapakta yağ fazlalıkları varsa ve ilk ameliyatta gerektiği kadar alınmamışsa ikinci müdahale için plazma değil mutlaka cerrahi işlem yapmak gerekir.

  Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde son dönemin en parlayan yıldızı hangi işlem?

  Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde en gözde işlemlerin başında şüphesiz plazma enerjisiyle yapılan üst göz kapağı estetiği geliyor. Ameliyat korkusu olan hastalar için mükemmel bir çözüm. Bunun dışında ip askı yöntemiyle “badem göz” ve “kaş askılama” işlemleri de oldukça popüler. Tabii ki etkilerinin geçici olması gibi bir dezavantajı var.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz