Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelik belirtileri ile adet ağrısının farkı nedir?       

  Hamilelik belirtileri ile adet ağrısının farkı nedir?       

  -

  Adet öncesi belirtiler; erken hamilelik döneminde görülen belirtiler ile benzerlik gösterebilir. Bu nedenle bazı kadınların, hamilelik ile adet belirtileri arasındaki farkı ayıramadığının altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, hamilelik belirtileri ile adet ağrısının farkları nelerdir? Adet dönemi belirtileri nelerdir? Hamilelik dönemi belirtileri nelerdir? Adet dönemi belirtileri ile hamilelik dönemi arasındaki benzerlikler nelerdir? gibi merak edilen soruların yanıtını verdi.

  Regl döneminden hemen önce yaşanan PMS süreci ile gebelik belirtileri arasındaki benzerlikler ciddi düzeydedir. Aslında, her iki durumun da belirtileri kişiden kişiye gore değişmesine rağmen adet belirtileri ile hamilelik belirtileri arasında birtakım farklılıklar da vardır.

  ADET DÖNEMİ BELİRTİLERİ

  Her kadın, adet öncesi aynı semptomları yaşamamaktadır. Ancak adet dönemi yaklaşınca görülen en yaygın genel belirtiler; meme şişmesi ve hassasiyet, gerginlik, şişkinlik, sivilce, bacak, sırt veya mide krampları, adet öncesi sendromu, duygu durum değişimidir.

  Adet dönemi yaklaşınca görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

  - Advertisement -
  1. Meme şişmesi
  2. Hassasiyet
  3. Gerginlik
  4. Şişkinlik
  5. Sivilce
  6. Bacak, sırt ve mide krampları
  7. Adet öncesi sendromu
  8. Duygu durum değişimi

  HAMİLELİK DÖNEMİ BELİRTİLERİ VE SEMPTOMLARI

  Adette gecikme; çocuk doğurma yıllarındaysanız ve beklenen bir adet döngüsü başlamadan bir hafta veya daha uzun bir süre geçtiyse, hamile olabilirsiniz.

  Şişmiş göğüsler; Hamileliğin erken döneminde hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas ve ağrılı hale getirebilir. Kusma olan veya olmayan bulantı; Gündüz veya gecenin herhangi bir saatinde vurabilecek sabah bulantıları, genellikle hamile kalmanızdan bir ay sonra başlar. Bununla birlikte, bazı kadınlar daha önce bulantı hisseder ve bazıları bunu asla yaşamaz. Artan idrara çıkma; Kendinizi normalden daha sık idrar yaparken bulabilirsiniz. Vücudunuzdaki kan miktarı hamilelik sırasında artar ve böbreklerin mesanenizde kalan ekstra sıvıyı işlemesine neden olur. Yorgunluk; Yorgunluk hamileliğin erken belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. Erken hamilelik sırasında, progesteron hormonu seviyeleri yükselir ve bu sizi uykulu ve yorgun hissettirebilir.

  İŞTE 8 ÖNEMLİ HAMİLELİK BELİRTİSİ

  Hamilelik belirtileri ve semptomları şunlardır:

  1. Şişmiş göğüsler
  2. Kusma olan veya olmayan bulantı
  3. Sabah bulantıları
  4. Artan idrara çıkma
  5. Yorgunluk

  DOĞUM ÇANTASINDA NELER OLMALI? İŞTE DOĞUM ÇANTASI LİSTESİ

  ADET BELİRTİLERİ İLE HAMİLELİK BELİRTİLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

  Huzursuz, endişeli veya üzgün hissetmek veya depresyon hali, hem hamileliğin başında hem de kadınların adet dönemlerinde kendini gösteren belirtilerdendir. Bu PMS semptomları genellikle adet başladığında kaybolur. Bununla birlikte; ruh hali değişiklikleri devam ederse ve adette gecikme var ise hamilelik olabilir. Sürekli üzgünlük hali ise depresyona işaret edebilir. 2 haftadan daha uzun süre üzüntü halini doktorunuzla paylaşın. Hormonal değişiklikler kadınlarda kabızlığın yaygın bir nedenidir. Dalgalanmalar bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir. Kabızlık hamilelik sırasında kadınların büyük bir kısmında görülür. Hamile kadınlar, ilk ve ikinci trimesterde kabızlık problemi yaşayabilirken, adetle alakalı bağırsak problemleri genelde adet başladıktan sonra sona erer.

  GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?

  MEME AĞRISI VE HASSASİYET

  Meme değişiklikleri hem PMS’nin hem de erken gebeliğin yaygın bir belirtisidir. Ağrı, hassaslık, şişme, ağırlık, duyarlılık, düzgün olmayan meme dokusu görülebilir. Bu semptomların şiddeti kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte, PMS’li kişilerde, memeyle ilgili semptomlar, genellikle adet döneminden hemen önce vardır. Genellikle dönem boyunca veya bittikten hemen sonra iyileşirler. Hamileliğin erken dönemlerinde göğüslere dokunmak hassasiyet yaratabilir ve daha ağır hale gelebilir. Meme başı çevresinde batma ve kötü hisler olabilir. Kadınların memelerinde bu dönemde daha belirgin mavi damarlar da oluşabilir. Hamilelik sırasında meme semptomları, gebe kaldıktan 1 veya 2 hafta sonra başlar ve doğumuna kadar devam edebilir.

  YORGUNLUK ERKEN HAMİLELİK DÖNEMİNDE YAYGIN BİR BELİRTİ

  Progesteron hormonu adetten önce yorgunluk yaratır. Bu yorgunluk, çoğu zaman adetin başlaması ile birlikte son bulur. Ağır adetler geçiren kadınlar için aşırı yorgunluk, adet boyunca olabilir. Bu demir eksikliği anemisinin de bir işareti olabilir. Yorgunluk erken hamilelik döneminde de yaygın bir belirtidir. Genelde ilk trimesterde olur. Ancak bazıları 9 ay boyunca da hissedebilir. Uyuma zorluğu ve sık sık gece idrara kalkma da hamilelik yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir.

  HAMİLELİKTE KAHVERENGİ AKINTI NEDEN OLUR? NE KADAR SÜRER?

  KANAMA VE KRAMPLAR GÖRÜLEBİLİR

  Hafif bir lekelenme veya kanama; erken hamilelik döneminde ortaya çıkabilir. Buna, yerleşme kanaması denilir ve genelde döllenmeden sonra 10-14 gün içerisinde ortaya çıkar. Kadınların çoğu bu kanamayı yaşamaz, bazıları da fark etmez. Adetten çok daha hafiftir ve adette genelde lekelenme olmaz. Ancak ilk adet gününde kanama çok hafif olabilir. Genelde adet kanaması 4-5 gün sürer ve yerleşme kanamasına göre çok daha fazla kan kaybına sebep olur. Kramplar; adet ve erken hamilelik döneminde çok yaygın görülürler. Erken hamilelik krampları adet kramplarına çok benzerler. Ancak midenin daha altında oluşurlar. Bu kramplar hamilelikte birkaç hafta devam edebilirler. Çünkü embriyo yerleşir ve rahim esnemeye başlar.

  ARTAN İŞTAHA DİKKAT!

  Hormonal değişiklikler; erken gebelikte ve adet döneminden önce hem baş ağrılarına hem de sırt ağrısına neden olabilir. Artan iştah ve aşerme hamileliğin yaygın belirtileri arasında olup adet döneminde de görülebilir. Kadınlar mens zamanı özellikle tatlı, yağlı gıdalar ve karbonhidrat zengini gıdalara istek duyarlar. Bazıları belli gıdaları isterken, bazılarından da kaçabilirler ve tadına, kokusuna maruz kalmayı kötü bulabilirler. Fakat gıdalardan kaçınmak adet dönemindeki kadınlarda daha nadirdir. Bu durum gebeliğin göstergesi olabilir.

  İMPLANTASYON YA DA YERLEŞME KANAMASI NEDİR?

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz