Hercai dizisinin Handan’ı Gülçin Hatıhan nasıl 60 kilo verdi? Formsanté’ye anlattı

0
724

Röportaj / YAĞMUR TOPÇU

Onu nereden mi tanıyoruz? 90’lı yılların en ünlü dizilerinden Çılgın Bediş, Kaygısızlar sonrasında Poyraz Karayel, şimdi ise Hercai ve ismini sayamadığımız birden çok proje… Gülçin Hatıhan son zamanda diziseverlerin gönlünü Hercai dizisinin Handan karakteriyle fethediyor. O’nu hem zayıf hem de kilolu haliyle hatırlayabilirsiniz. Biz de ünlü oyuncu Gülçin Hatıhan ile, kilolu olduğu dönemden geçirdiği operasyona ve nasıl zayıfladığına dair samimi bir röportaj gerçekleştirdik…

Sizi en eski Çılgın Bediş’teki Zeynep karakteri ile tanıyorum. Gayet zayıftınız ilk kilo alma serüveniniz nasıl başladı?

Tiroid hastalığı ile başladı. Metabolizmam resmen motor kapattı. Ve hastalığı keşfetmem de bir 6 senemi aldı. O süreçte zaten alacağım kadar kilo almıştım. Çok zor bir süreç, Allah kimsenin başına vermesin. Gerçekten hani su içsem yarıyor derler ya, aynı öyleydi durum. Tüm kilo kaybetme girişimleriniz de karşılıksız kalınca, psikolojiniz de bozuluyor.

Kilo almanızda Amerikan beslenme tarzının etkisi oldu mu? Orada nasıl besleniyordunuz?

Belki yiyeceklerin içerikleri, hormonlu gıdalar vs. benim bünyemi etkilemiş ve normal düzenimi bozmuş olabilir. Ama orada da ağırlıklı olarak ev yemekleri ile besleniyordum. Bu hastalıktan ve başarısız kilo verme denemelerimden sonra, tatlı işi biraz büyüdü ben de. Özellikle Boston Cream ve Cheesecake. Evet orda porsiyonlar da çok büyüktü. Ama istedikten sonra sağlıklı beslenmenin yollarını bulabilirsiniz. Benim özelimde son yıllarda tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkara döndü mevzu.

Gülçin Hatıhan ve kilolu hali

HERCAİ’NİN HANDAN’I GÜLÇİN HATIHAN: 120 KİLOYA ÇIKMIŞTIM

Tam hangi noktada kilo vermeye karar verdiniz?

Dönülmez akşamın ufkunu gördüğümde. Artık 120 kilolara gelmiştim. Tiroid ameliyatı da oldum ve tamamı alındı. Metabolizmam iyice yerlere yapıştı. Şeker, tansiyon ve bilumum kilo ilişkili rahatsızlıklar başını almış gidiyordu. Yaşım da 40’lara dayanmıştı. Etrafımda yaş aldıkça kilonun daha da nelere sebep olabileceğini gördüğümde, artık bu işi kökten bitirmenin yollarını araştırmaya başladım. Zira artık ne haftanın 6 günü gittiğim spordan, ne de diyetisyenlerden hiçbir sonuç alamaz noktaya da vardığımda karar verdim.

‘YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ OLDUM’ *

HANGİ YÖNTEMLE KİLO VERDİNİZ?

Tüp mide ameliyatı oldum. Koca bir heyet, 7 doktor, ameliyat olmam gerektiği konusunda rapor verdi. Yani vücut kitle endeksime göre morbid obez değildim ama yan hastalıklar (karaciğer büyümesi, kalbin fonksiyonlarında kilo nedenli bozulmalar gibi) ameliyat olmam gerektiğini işaret ediyordu. Ben de bir cesaret bıçak altına yattım. Sanırım o noktada hayatımın en iyi kararı bu oldu. Kalori sınırlaması sağlayan bu mide küçültme ameliyatından sonra hızla eski sağlığıma kavuştum. Şeker ve tansiyon ilaçlarından kurtuldum. Karaciğer ve kalp normale döndü. Ben de enerji olarak kendimi çok daha zinde ve sağlıklı hissetmeye başladım. Yeniden doğmuş gibi oldum.

Gülçin Hatıhan ve zayıflama

Verdiğiniz 60 kilo sonrası deri sarkması problemi yaşadınız mı? Operasyon geçirdiniz mi?

Yaş itibarı ile de sarkma dönemindeyim zaten. Ama daha önce doğum da yapmadığım için kayda değer bir sarkma olmadı. Sporla da destekleyince deri sarkmasına dair bir ameliyat olmama gerek kalmadı. Özellikle yüzümdeki sarkmaları önlemek/geciktirmek için mümkün mertebe cilt bakımını ihmal etmemeye çalışıyorum.

Şuan ulaşmak istediğiniz kiloda mısınız? Hedefiniz nedir?

Hayır değilim. Olmak istediğim kilodan bir 5-6kg fazlam var.

‘MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI GERİ KİLO ALINABİLİYOR’ *

60 kilo verdikten sonra biraz geri kilo aldığınızı biliyorum. Mide küçültme ameliyatı sonrası tekrar kilo nasıl alınıyor?

Ameliyattan sonra hedeflediğim kilonun da altına düştüm. Herkes aman da çok zayıfladın, çok çöktün, çok çirkinleştin demeye başlayınca, sağlıklı yeme çabamı biraz göz ardı ederek geri kilo alımı yaşadım. Üzerine iş bazlı şehir değişikliği, eskisi kadar yürüyememek, hele bir de pandemi olunca buralara geldim. Aslında bu evlere kapanma sürecinde, bir de virüse karşı bağışıklığı sağlam tutmalıyız kaygısı ile de lüzumundan fazla yiyip, hakkınca da hareket edememek sanırım herkese kilo aldırdı. Mide ameliyatlarında sonra da mideniz küçük bile olsa, kalorisi çok yüksek gıdalara meylederseniz, yani sağlıklı bir beslenme modelini yaşamınıza adapte edemezseniz, geri kilo alımı kaçınılmazdır.

Gülçin Hatıhan ve Hercai dizisi...
Gülçin Hatıhan ve Hercai dizisi…

Şu an nasıl besleniyorsunuz? Spor yapıyor musunuz?

Şu an, elimden geldiğince proteinimi, vitaminimi dengede tutarak beslenmeye gayret ediyorum. Zaman zaman gene abur cubura düşsem de, akabindeki günlerde biraz daha dikkat ederek daha da fazla kilo almamaya çalışıyorum. Benim için spor yürümek ve yüzmek. Maalesef mevsim ve virüs korkusu şu anda buna müsaade etmiyor.

KİLOLU KADIN OYUNCULARA BAŞROL VERİLİYOR MU?

Siz de kilolu olan kadın oyunculara başrol verilmediğini düşünüyor musunuz?

Aslında dünyaya baktığımızda kilo değil birincil mesele. Hikayedeki karaktere oyuncunun ne kadar uygun olduğu. Belki şöyle cevap verebilirim; bizim ülkemizde kilolu bir kadının hikayesi anlatılmıyor. Olsa, neden başrol vermesinler. Kilo tanımı yapılmamış karakterleri de her ölçüde kadının canlandırdığını hepimiz görüyoruz. Bence tabii ki estetik kaygı, incenin güzel olduğu yargısı hala sapasağlam yerinde duruyor, ama tüm dünyada olduğu gibi, gerçeğe çekme, olanı anlatma kırılmaları da yaşanıyor ve bu çok sevindirici bir haber.

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here