Diğer
  Ana SayfaBebekHoş geldin bebek!

  Hoş geldin bebek!

  -

  Bebeğiniz artık yanınızda, ama bakımı sizi endişelendiriyor mu? Yeni anneler için hazırladığımız rehberle özgüveniniz yerine gelecek.

  Dokuz uzun ay boyunca beklediniz, bebeğiniz sonunda evinize geldi, kollarınızın arasında güven içinde uyuyor. Ağzınız kulaklarınızda. Ama aynı zamanda kendinizi biraz da huzursuz hissediyorsunuz, hele ki ilk kez anne olduysanız. Bir anda gereksinimlerinin karşılanması için gözlerinize bakan, küçücük, narin bir canlıya sahip oldunuz ve omzunuzdaki sorumluluk bir hayli ağır. Aklınızdan ‘Bu işin üstesinden nasıl gelebilirim?’ cümlesi geçebilir. Merak etmeyin, endişe duygusu anne olma sorumluluğuna alışmaya çalışan bir kadın için çok doğal. Bu dönemi stressiz bir şekilde yaşamanız mümkün. Aşağıdaki bilgilerle, bebeğinizi giydirmekten banyo yaptırmaya kadar bebek bakımının temellerini kısa sürede öğrenebilirsiniz.

  Göbek bağının bakımı
  Göbek bağı; hamilelik süresince bebeğinize gıda ve oksijen sağladı. Doğumdan hemen sonra kesilen göbek bağı şu anda koyu renkli, kuru bir köke benziyor. Göze pek de hoş gelmeyen bu görüntü bebeğinizi rahatsız etmez, çünkü bu bölgede sinir uçları yer almıyor. Ancak iltihapların önlenmesi açısından bölgeyi temiz ve kuru tutmak çok önemli. Bu nedenle cilt tamamen iyileşinceye kadar bebeğinizi çok sık yıkamayın. İyileşme süresi genelde iki hafta sürüyor. Kızarıklık ya da akıntı oluşursa, tıbbi yardım almanız gerekiyor.
  ÖNERİ: Bebek bezini aşağıya doğru katlayarak göbek bağının hava almasını sağlayın. Böylece düşmesi hızlanır.

  Bebeği giydirmek
  Bebeğiniz vücut ısısını sizin gibi ayarlayamaz. Bu yüzden bebeği aşırı kalın ya da aşırı ince giydirmemek gerekiyor. Bebeği hafif giysilerle kat kat giydirmek en doğrusu, çünkü katlar duruma göre azaltılabilir veya çoğaltılabilir. Yaz aylarında şapka takmayı ihmal etmeyin.
  ÖNERİ: Bebeğin minik uzuvlarını giysilere sokmak sizi ürkütebilir. Fakat bebekler sandığınızdan daha esnektirler. Alttan ve önden düğmeli tulumlar ilk haftalarda tercih edilebilir.

  - Advertisement -

  Bebeğinizin yumuşak noktası
  Bebeğinizin başında yer alan fontanel ya da diğer adıyla bıngıldağa dokunmaktan çekinmeyin. Bu nokta sert bir membranla örtülü ve özel bir bakım gerektirmiyor. Fontanel; kafa şeklinin değişmesini ve bebeğin doğum kanalından çıkmasını sağlıyor. Küçük olan ön fontanel iki ay içinde; arka fontanel ise iki yıl içinde kapanıyor.
  ÖNERİ: Bıngıldak bebeğin sağlık durumuyla ilgili ipuçları veriyor. Çökük bir fontanel sıvı kaybını gösterirken kabarık bir fontanel menenjite işaret edebiliyor.

  Bebeğinizi yıkamak
  İlk haftalarda bebeğinizi haftada iki kez yıkamak yeterlidir. Haftanın diğer günlerinde yüzünü, boynunu, ellerini ve poposunu temizleyebilirsiniz. Banyo yaptırırken bebek küveti kullanın ve gerekli tüm eşyaların yakınızda olmasına dikkat edin. Bazı uzmanlar sabun kullanmamayı önerirler, ama eğer sabun kullanmak istiyorsanız, yumuşak bir sabunu tercih edin. Banyo süresini kısa tutun ve bebeği asla yalnız bırakmayın. Bebeği küvetten çıkarırken dikkat edin.
  ÖNERİ: Kız bebeklerin popolarını önden arkaya doğru yıkayın. Erkek bebeklerde sünnet derisini geriye doğru çekmeyin. Bölgeyi nazikçe temizleyin.

  Hassas cilt bakımı
  Yeni doğan bebeklerde isilik sıkça görülür. Bebeğinizin burnunda ve yanaklarında küçük beyaz sivilceler ortaya çıkabilir. Onlara dokunmayın; genelde kendiliğinden geçerler. Bebeğin başında oluşabilen kabuklar da zararsızdır ve özel şampuanlarla giderilebilir. Neredeyse bütün bebekler pişik sorunu yaşarlar. Bezleri düzenli olarak değiştirin, bebeğin poposunu temiz ve kuru tutun; ayrıca çinko içeren krem sürün.
  ÖNERİ: Bebeğinize bezsiz mola zamanları tanıyın. Kazalara karşı yattığı yere su geçirmez bir mat serin.

  Derleyen: Nuran BATU

  Formsanté Dergisi Mayıs 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz