Diğer
  Ana SayfaBebekİkiz çocuk yetiştirirken dikkat edilecekler

  İkiz çocuk yetiştirirken dikkat edilecekler

  -

  Bir bebeğin dünyaya gelmesi ve aile olmak birçok insan için mutluluk kaynağı olduğu kadar bebeğin bakımı, bebekli hayat ile birlikte gelen sorumluluklar, anne–baba rolüne geçişin kaygılarını da yanında getirmektedir. İkiz bebeğe sahip olan ebeveynler için ise bu durum iki kat fazla yaşanabilmektedir. Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, ikiz çocuk bakımıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

  Gerek çift yumurta ikizi olsun gerek tek yumurta ikizi olsun, her bebek ayrı bir dünyadır. Sıklıkla “Aaaa ne kadar benziyorsunuz yoksa ikiz misiniz?”, “ikiz olduğunuz için aynı duygulara sahip misiniz?”, “biriniz üzüldüğünde diğeriniz de üzülüyor mu gerçekten?” gibi ikiz olmalarından dolayı toplum tarafından üstlerine yüklenen algılar, aynılık hissi; bireyselleşmenin önünde engel teşkil edebilmektedir.

  İKİZ AİLESİ OLARAK DİKKAT EDİLECEKLER

  İkiz çocuğunuzun olması, ablası/abisi ya da kardeşi olan çocuğunuz olmasından farklı değildir. İster tek yumurta ikizi, ister çift yumurta ikizi olsun benzer özellikler taşısa bile, çocuklarınız ayrı karaktere sahiptir.

  Her ne kadar ikiz olsalar bile gelişim süreçleri birbirinden farklılık gösterebilir. Bu yüzden her çocuğunuzu kendi gelişim süreci içinde değerlendirip kişilik ve yeteneğine göre yönlendirme yapın.

  - Advertisement -

  Çocuklarınız farklı bireyler olduğu gibi farklı kişilik özelliklerine de sahip olacaklardır. Birinin iyi olduğu alana diğeri ilgi duymayabilir, birinin sevdiği yemeği diğeri sevmeyebilir, birinin hoşlandığı etkinlikten diğeri hoşlanmayabilir. Bu yüzden kardeşleri birbiriyle kıyaslamak, ikiz oldukları için tüm ortak zevklerinin, başarılarının, hoşlandıklarının aynı olacağını düşünmek büyük bir yanılgıdır.

  İkizler arasında birbirini kıskanma, ebeveynini diğer ikizinden kıskanma doğaldır. Yaş farkı olan kardeşler arasında bile görülen bu durum ikiz kardeşlerde de görülebilir. Bir kardeşin ebeveynini yanında daha çok istemesine karşın diğer kardeş talep etmiyor diye daha az ilgilenmek yerine ikisiyle de eşit ilgilenmeye özen gösterin.

  AYNI OLMALARI KONUSUNDA ISRARCI OLMAYIN!

  Aynı olmaları konusunda ısrarcı olmayın. Her ne kadar ikiz olsalar bile onları arka arkaya doğan iki kardeş olarak değerlendirip; hayata dair farklı ihtiyaç, arzu, talep ve  beklentileri olabileceğini unutmayın.

  FARKLI KIYAFETLER GİYDİRİN

  İkiz olmanın zorluklarından biri de, her şeyi iki kişi yapmak zorunda hissetmektir. İkiz çocukları bireysel süreçleri içinde desteklemek, bireysel alan tanımak önemlidir. Anne ve baba olarak dönüşümlü olarak ayrı vakit geçirebilmek, aynı kıyafetleri giydirmek yerine farklı kıyafetler giydirmek, ikizler diye seslenilmesi yerine isimleriyle seslenmek, kendine ait eşyalarının olmasını sağlamak, ayrı alanlar tanımak, seçebileceği yaşa geldiğinde seçim alanı tanımak bireyselleşmesi adına önemlidir.

  OKUL ÇAĞINDA FARKLI SINIFLARDA OLSUNLAR

  Okul çağına geldiklerinde; farklı sınıflarda olmaları hem sosyalleşmeleri, farklı arkadaşlık kurmaları hem de birbirine bağımlı olmayıp bireyselleşebilmeleri açısından önemlidir.

  Unutmayın ki; çocuklarınızın karakterleri, hayattan beklentileri, arzuları, ilgi alanları ve başarıları birbirinden farklıdır. Aynı olma, bir olma, her şeyi beraber yapma arzusu yanında bağımlılığı da getirir. Size düşen görev çocuklarınızın bireyselleşmesine katkı sağlayarak ilgi ve yeteneklerine göre bağımsızlaşıp ilerlemesine destek olmaktır. 

  ÇOCUKLARDA OBEZİTE TEHLİKESİ

  BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI? İŞTE AY AY UYKU DÜZENİ TABLOSU

  EYVAH BEBEĞİM YÜRÜMÜYOR! BEBEKLER KAÇINCI AYDA YÜRÜR?

  EYVAH OĞLUM PİPİSİYLE OYNUYOR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....