Karnı aç kalmasın

mayis-2012-bebek-7-resim-1

Bebeğinizin aç kalmasından korkuyor ve emzirmek için elinizden geleni yapıyor olabilirsiniz. Fakat süt yapsın diye yenilen yanlış besinler, alınan kilolar ya da emzirme biçiminiz bazen hem size hem de bebeğinize zarar verebiliyor. Bu nedenle emzirme konusunda dikkatli olmalısınız.

Bebeklerin normal büyüme ve gelişmelerini sağlayan en uygun besinin anne sütü olduğunu artık bilmeyen yok. İçeriği sabit olmayan anne sütü, çocuğun yaşına ve fizyolojik durumuna uygun bir değişim gösteriyor. Bu nedenle de her annenin sütü kendi bebeği için en ideal besin oluyor. Bu özelliklerinden dolayı da hiçbir mama anne sütünün yerini tutmuyor. Anne sütü verilmesinde herhangi bir engel yoksa ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmek gerekiyor. Fakat bazen anneler hem süt hem de emzirme konusunda zorluklar yaşayabiliyor. Özellikle beslenme konusunda yanlış yapılabiliyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, bebek beslenmesiyle ilgili annelere ayrıntılı bilgiler verdi.

ANNE SÜTÜNÜN AVANTAJLARI
● Anne sütü, bebeklerin normal büyümesi ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıda oluyor. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamıyor.
● Anne sütü bebek için en hijyenik besindir.
● Bebek için en uygun sıcaklıkta oluyor.
● Anne sütünün sindirimi daha kolay. Çok zengin gıda içeriğine rağmen, bebeklerin hassas sindirim sistemlerine uygunluk gösteriyor.
● Anne sütü hastalıklardan koruyucu özelliğe sahip. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, alerjik hastalıklar ve solunum yolu hastalıkları daha az görülüyor.
● Anne sütü bağışıklık ile ilgili maddeler içeriyor ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini kolaylaştırıyor.
● Anne sütü ile beslenen bebeklerde şeker hastalığı, astım, obezite, koroner kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların oluşma riskinin daha az olduğu biliniyor.
● Anne sütü ile beslenme bebeğin ruh, beden ve zekâ gelişimine yardımcı oluyor.
● Emzirme, bebeğin diş ve çene sağlığı için de yararlı.
● Anne sütü alan bebeklerde bağırsak hastalıkları ve kulak enfeksiyonları riski daha az oluyor.
● Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştirici görevi de görüyor.
● Anne sütü tüm organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen büyüme faktörü içeriyor.
● Emme işlemi çocuğun psiko-sosyal gelişimine katkıda bulunuyor, anne ile bebek arasındaki olumlu ruhsal iletişime ve bebeğin duygusal gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı oluyor. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here