Diğer
  Ana SayfaYaşamKöpeklerle zaman geçirmenin insanlara faydaları nelerdir?

  Köpeklerle zaman geçirmenin insanlara faydaları nelerdir?

  -

  Bir bakışları ile tüm enerjimizi değiştirmeyi başarıyor onlar. Tüylerine dokunmaksa birçok hormonu harekete geçiriyor. Bizim onların hayatına kattığımızdan çok daha fazlasını bizim hayatımıza kattıklarıysa kesin bilgi.

  Gözde Kaynak
  @hawsandpaws

   

   

  PATİLİ HAYAT = MUTLULUKKöpeklerle zaman geçirmek, stres hormonu kortizol düzeyini düşürüyor ve kaygı belirtilerini azaltıyor. Ruh halimizi iyileştirebilen ve depresyon duygularını azaltabilen serotonin hormonu seviyesini de yükseltmeyi başarıyorlar. Yani belki de bugünlerde en çok ihtiyacımız olan onlara sarılmak.

  • Endorfin: Kaygıyı azaltıyor. Stres seviyesini düşürüyor. Yorgunluk hissini ve depresyonu engelliyor. Doğada birlikte daha fazla zaman geçirerek seviyesini artırabilirsiniz.
  • Serotonin: Duygusal dengeyi sağlıyor. Anksiyete ile başa çıkmanıza yardımcı oluyor. Birlikte yürüdüğünüzde hissettiğiniz tam da bu.
  • Dopamin: Vücudumuzda doğal olarak var ama sadece ‘gerçekten’ mutlu olduğumuzda ortaya çıkıyor! Bir patili ile yaşarken o anların çoğalacağına eminiz.
  • Oksitosin: Aşk hormonundan bahsediyoruz. Korku hissini azaltıyor, bağlanma içgüdüsünü çoğaltıyor. Yapılan araştırmalar hem köpeklerin hem sahiplerinin göz göze geldiğinde oksitosin seviyesinin arttığını gösteriyor.

  + BONUSLARI

  • Sosyalleşme: Patili dostları birbirleriyle sohbet etmeye bayılır: “Sizinki de tüy döküyor mu dostum?”
  • Yürümek ve birlikte oyun oynamak fiziksel sağlığımıza da iyi geliyor. Tüylü dostlarımız, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye, obezite riskini azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.
  • Ayrıca köpeklerle etkileşim bağışıklık fonksiyonunu artırıyor. Hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlıyor.
  • Belki de bunlardan çok daha önemlisi; arkadaşlık ve sevgi, neşe, memnuniyet, duygusal destek, bağlılık, sadakat hatta aşk duygusu köpek dostlarımızla birlikte hayatımıza otomatik olarak yükleniyor.

  DOĞRU BİLİNEN 1 YANLIŞ

  KÖPEKLER SİYAH-BEYAZ GÖRÜR

  - Advertisement -
  • HAYIR Köpekler sadece siyah beyaz görmez. Renk körü de değildir.
  • EVET Köpekler kırmızı ve yeşil rengi ayırt etmekte zorlanır. Mavi ve sarı onların daha net görebildikleri renklerdir. Siyah-beyaz gibi kontrast renkleri de kolaylıkla fark edebilirler.

  Kısacası onlar iyi ki varlar. Bir patiliye kalbinizi açın. İlla evinizde olmalarına gerek yok üstelik; onlarla yolda karşılaştığınızda başlarını okşamak bile çok şey değiştirecek. Bize sorarsanız yaşam şekliniz uygunsa ve ömür boyu bir canın sorumluluğunu alabileceğinize inanıyorsanız mutlaka kapılarınızı aralayın. Ve kesinlikle satın almayın ve sahiplenin. Barınaklarda can dostlar sizi bekliyor unutmayın.

  “Yeryüzünde sizi kendisinden daha çok seven tek şey bir köpektir.”
  – Josh Billings

  KÖPEKLER İÇİN EVDE HAZIRLIK

  Eve gelmeden önce neler almalı?

  İşbir yatak 650 TL
  Trixie mama ve su kabı 509 TL
  Tchibo uzayabilen tasma 429 TL
  St. Pia (Beymen) oyuncak 249 TL


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz