Küçük dokunuşlar ile etkili sonuçlar

09122013 estetik

Hafif dokunuşlarla yüzünüzde istediğiniz sonuçlara ulaşmanız mümkün. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Küçükkaya, kısa sürede uygulanan ve uzun süre kalıcılık sağlayan yöntemlerle genç görünmenin yollarını anlattı.

Daha genç bir yüz

Alın bölgesi için son yıllarda en çok tercih edilen yöntem botoks. 25 yaşından itibaren uygulanabilen botoks ile alındaki kırışıklıklar azaltılıyor, kaşlar kaldırılıyor. Uygun yerlere uygun dozlar yapıldığı takdirde yüzde, daha genç ve doğal bir görünüm sağlanıyor. Göz çevresi için de genellikle botoks tercih ediliyor. Uygulamadan 48 saat sonra etkileri görülmeye başlıyor ve üç-altı ay arasında kalıcılık sağlıyor. Alın ve göz çevresi için botoksla beraber veya ayrı olarak dolgu uygulamaları da yapılıyor. Bu dolgularda hyalüranik asit bulunuyor. İnce kırışıklıklardan çöküklere kadar uygulanıyor. 25 yaşından itibaren uygulanabiliyor ve altı aydan bir yıla kadar kalıcılık elde ediliyor.

 

 

Yanaklar askıda

Yanaklar özellikle 30lu yaşlardan itibaren aşağıya doğru sarkmaya ve çene kenarlarında birikmeye başlıyor. Bunun tedavisi için iple askı uygulaması yapılıyor. Bölgesel uyuşturmayla, sarkmış dokular toplanıyor. Bu uygulamanın kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle birlikte altı aydan iki yıla kadar uzayabiliyor. Yanağa yapılan bu uygulama çene ve boyun çevresinde de gerginlik sağlıyor.

 

Dolgun dudaklar

Dudak için hyalüranik asit içerikli dolgularla büyütme işlemleri uygulanıyor. Bölgesel uyuşturmayla uygulanabilen bu yöntemde dışarıdan bakıldığında belli olmayan silikondan üretilmiş malzeme ile dolgun dudaklarla daha çekici görünmek mümkün oluyor. Altı aydan bir yıla kadar kalıcılık sağlanıyor.

 

Etkili bakışlar

Alın germe, kaş kaldırma operasyonları cerrahi yöntemlerle yapılıyor. Bu ameliyatların endoskopik olarak yapılması hastanede kalış süresini ve kesi sayısını azaltıyor. Operasyonlar, daha iyi ve uzun ömürlü sonuçlar sağlıyor. Alt göz kapağı ve orta yüz bölgesi için yapılan ameliyatlarla daha genç görünmek mümkün oluyor. Orta yüz askılama ameliyatlarıyla ise sarkmış olan elmacık kemiği çevresindeki yağ yastıkçığı yukarı alınarak daha dinç bir görünüm sağlanıyor.

 

Kendi yağınızla gençleşin

Son zamanlarda yüzü gençleştirmek için yağ enjeksiyonları kullanılıyor. Bölgesel uyuşturma ile uygulanan bu yöntemde kişinin karnından ya da bacaklarından alınan yağlar yüzüne enjekte ediliyor. Böylece cildin dolgunluğu yeniden sağlanmış oluyor. Ayrıca yağ hücresinin içerdiği kök hücreler sayesinde cilt, daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşuyor. İşlem en fazla yarım saat sürüyor. İşlemin en önemli özelliği kişinin kendine ait dokusuyla yapılması ve doğal olması. 30lu yaşlardan itibaren uygulanabiliyor. Kalıcılığı diğer yöntemlere göre daha uzun ömürlü oluyor.

Yüz germe yapılan hastalara, dolgunluğu vermek amacıyla yağ enjeksiyonu da aynı seansta yapılıyor. Tüm estetik uygulamalarda en önemli şey; kişinin beklentileri ve neye ihtiyacı olduğunun ortaya konulması. Ancak unutmayın, hiç kimse 50 yaşındayken 30 yaşında görünemez.

 

Formsanté Dergisi Kasım 2013 sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here