Ana Sayfa Güzellik Lip-lift ile üst dudak çekicilik kazanıyor

Lip-lift ile üst dudak çekicilik kazanıyor

Dudak-burun mesafesini kısaltma işlemi olarak tanımlanan lip-lift yani dudak kaldırma, kadınlarda yüz bölgesine uygulanan önemli dokunuşlardan biri. Lokal anestezi altında, kısa sürede uygulanabilen bu işleme dair merak edilenleri yazarımız Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nebil Bozdoğan anlattı.

Dudaklar ve ağız etrafı bölgesi, kadınlarda yüz güzelliği açısından büyük önem taşıyor. Bu bölgenin estetik olarak güzel görünmesi için üst dudak boyunun uzun olmaması, dudak derisinde barkod çizgilerinin bulunmaması, üst dudağın yeterince dolgun olması ve üst-alt dudak arasındaki altın oranın yani 1/1,6 değerinin korunması isteniyor. Ayrıca dudak çerçevesinin (vermilion hattı) ve özellikle de Eros yayının belirgin olması, üst dudağa çekicilik katıyor. Dudak-burun mesafesi; bazı kişilerde yapısal olarak uzunken, bazı kişilerde de yaşlanmayla beraber uzayabiliyor. Söz konusu mesafenin uzun olduğu durumlarda üst dudak da genellikle ince oluyor. Bu şartlar altında, birçok kadın da dudaklarını belirginleştirmek için rujunu yukarı doğru taşırarak sürmeyi tercih ediyor.

45 dakikada tamamlanıyor
Lip-lift işleminde; burun-dudak mesafesi kısaltılarak, dudağın görünen (kırmızı) kısmı öne taşınıyor. Açık rinoplastidekine benzer şekilde yapılan kesi, ince bir dikiş ile sonuçlanıyor ve izi, burun gölgesinin altında kalıyor. Bu şekilde üst dudak boyunda 3-7 mm arasında kısalma sağlanabiliyor. Aynı anda üst dudağın kırmızı (vermilion) kısmının görünürlüğü artacağı için üst dudakta dolgunlaşma da oluyor. Lip-Lift işlemi; incelikli bir müdahale olup, hassas aletlerle ölçü alınarak işaretleme yapılıyor. İşlemin tamamı lokal anestezi altında uygulanıyor. 45 dakikada tamamlanan işlemin ardından, ortalama beş-yedi gün içinde de iyileşme görülüyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here