Diğer
  Ana SayfaRöportajMagnezyum bisglisinat nedir, ne işe yarar? Eksikliğinde ne yapmalı?

  Magnezyum bisglisinat nedir, ne işe yarar? Eksikliğinde ne yapmalı?

  -

  Vücudumuz diğer tüm vitaminlere ihtiyaç duyduğu gibi magnezyum mineraline de ihtiyaç duyar. Magnezyum vücutta kendiliğinden oluşmadığı için gıda ve takviyeler ile desteklenmelidir. Peki, magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? Hangi magnezyum takviyesi çeşidini kullanmalıyız? Magnezyum bisglisinat nedir, ne işe yarar? Dr. Elif Pahsa magnezyumu tüm detaylarıyla ele alıyor…

  Röportaj: Yağmur TOPÇU

  MAGNEZYUM BİSGLİSİNAT NEDİR, NE İŞE YARAR? KİMLER KULLANMALI?

  Magnezyum bisglisinat beyne iyi geçiş gösteren magnezyum şelatlarından birtanesidir. Hem magnezyum hem de bir aminoasit olan glisin beyinde sakinleştirici etki yapmaktadır. Bu nedenle uyku problemlerinde, anksiyete, depresyon gibi durumlarda Magnezyum bisglisinat tek başına ya da diğer formlarla birlikte kullanılabilir.

  MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Magnezyum eksikliğinde görülen en tipik belirti kaslardaki problemlerdir. Özellikle kaslarda çabuk yorulma, hızlı titremelerin olması hareketle beraber veya krampların girmesi magnezyum eksikliği belirtileridir. Bunun dışında kronik kabızlık yaşayanlarda da magnezyum eksikliği araştırılmalıdır. Yine kronik baş ağrısı ve migren şikayetleri olan kişilerde magnezyum eksikliğinden şüphelenilmelidir.

  MAGNEZYUMUN FARKLI FORMLARI VAR, KİMLER HANGİSİNİ KULLANMALI?

  Kasla ilgili fonksiyonların yüksek olduğu durumlarda magnezyum malat ve magnezyum sitrat ağırlıklı besin takviyelerini almak daha önemlidir. Kasların dışında beyin ile alakalı problem yaşıyorsa kişi beyine daha iyi geçiş gösterdiğini bildiğimiz magnezyum l treonat ya magnezyum glisenat gibi formları tercih etmemiz gerekiyor. Daha genel anlamda magnezyum eksikliği ve metabolik hastalıkları bulunan, kronik hastalıkları bulunan; diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları olan kişilerde ise, bunların kombine formlarını kullanabiliriz. Kalp hastalığı açısından magnezyum l threonate tercih edilebilir. Ya da metabolik olaylarda diyabet gibi hastalıklarda magnezyum malat tercih edilebilir.

  - Advertisement -

  MAGNEZYUM SÜLFAT NEDİR, NE İŞE YARAR?

  Magnezyum sülfat aslında bir magnezyum tozudur. Bizim daha çok oral dediğimiz ağızdan alıma uygun bir magnezyum formu olmamakla beraber damardan yapılacak hızlı magnezyumun karşılanması için uygun bir tozdur. Hastane ortamında uygulanan magnezyumdur. Daha çok hastanede yapılan enjeksiyon magnezyum olarak görmekteyiz ama epsom tuzu olarak adlandırılan banyo tuzu şeklinde de magnezyum ihtiyacı karşılanabilmektedir. Gevşeme, uyku düzeni ve cilt hastalıklarının tedavisinde magnezyum sülfattan yararlanılabilinir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz