Maşukiye

0

Hafta sonları gitmek için ideal bir yer, kabul. Ama benim tavsiyem, ne yapıp ne edip bir de hafta içi kaçmanız Maşukiye’ye! İşte o zaman o sakinliğin, müthiş huzurun ve harika doğanın tadını tam çıkaracak, sadece bir saatlik bir yolculuk sonrasında şehrin ve onun getirdiği sıkıntılardan uzaklaşmanın keyfini süreceksiniz.

Bu sezon başında açılıp, hizmete giren bir otel ve kayak merkeziyle, her zamankinden daha çok duyar olduk Maşukiye’nin adını Kış boyunca yolumuz birkaç kez oraya düşünce, sadece kayak merkezi Kartepe’nin değil, Sapanca’nın ve Maşukiye’nin güzelliğini de bir kez daha keşfettik. Ve işte bu ay gezi sayfalarına bu beldeyi taşımaya da böyle karar verdik. Fotoğrafçımız Nihat Malçuk, ben ve bizi oraya ulaştıracak olan Ahmet Halburcu’dan oluşan minicik ekibimizle sabahın erken saatlerinde yola çıktık. Yol yaklaşık 1 saat sürüyor ama benim gibi seyahat boyunca uyursanız 1 dakika bile gelmiyor açıkçası!

Maşukiye, Kocaeli’nin güneydoğusunda, Sakarya sınırında yer alan küçük bir belde. Kuzeyinde, yılın neredeyse 8 ayı beyazlığını koruyan Kartepe, güneyinde masmavi Sapanca gölü var. Dağların ve gölün arası yemyeşil bir dokuya sahip. Kestane, meşe, fındık ve her türlü meyve ağacı oluşturuyor bu yemyeşil dokuyu. Gerçekten de, otobandan ayrılıp gişelerden Maşukiye’ye doğru ilerlerken, sadece 1 saat içinde nasıl olup da böylesine farklı bir yere geldiğinize inanamıyorsunuz. Özellikle bizim gibi hafta içi bir günde gelmişseniz, sessizliği, kuş cıvıltılarından başka hiçbir şeyin bozmadığını fark edecek, her tarafta çağlayan minik derelerin, şelalelerin ve tertemiz havanın tadını daha çok çıkaracaksınız.

Elif Nazlı Duran

Devamı Nisan 2005 sayısında…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here