Diğer
  Ana SayfaHaberSağlıklı cilt sağlıklı hayatın anahtarı

  Sağlıklı cilt sağlıklı hayatın anahtarı

  -

  İnsanların cilt yapıları birbirinden farklılık gösterir. Bazı ciltler daha yağlı bazıları ise daha kuru olabilir. Sen de yağlı bir cilt yapısına sahipsen muhtemelen alın, burun ve çene bölgesinde daha fazla yağlanma ve daha fazla siyah nokta ve sivilce problemi yaşamaya eğilimli olabilirsin. Ancak doğru cilt bakım ürünleri ile bu durumu kontrol altına almak mümkün. Yağlı ciltler için nemlendirici ve sivilce karşıtı krem gibi bakım ürünleri cildinin ihtiyaçlarını karşılayarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmana yardımcı olabilir. Yağlı ciltler hakkında detaylı bilgi almak istersen yazının devamını okuyabilirsin.

  Hangi cilt tipine sahipsin?
  Cilt tipleri cildin ne kadar sebum yani yağ ürettiği ile yakından ilişkilidir. Genel olarak kabul gören beş çeşit cilt tipi vardır. Bunlar kuru, yağlı, hassas, karma ve normal cilt tipi olmak üzere sınıflandırılır. Cilt tipinin bilinmesi doğru cilt bakım ürünü seçimine yardımcı olabilir. Kuru cilt tipinde ciltte sebum miktarı azdır. Bu kişilerde ciltte gerginlik, kaşıntı gibi sorunlara daha sık rastlanır. Ancak daha fazla yağ üreten bir cilde sahipsen bu durumda cildinde yağlanma hissedebilirsin. Yağlı ciltlerde parlama görünümü daha fazladır. Ayrıca cildin yağlıysa sivilce ve siyah nokta oluşumuna daha yatkın olabilirsin. Karma cilt yapısında ise T bölgesi olarak bilinen alın, burun ve çene bölgesi daha yağlı yüzün geri kalanları daha kuru olabilir. Kuru cilt tipine sahip olanların cilt bakım rutininde bulundurması gereken ürünler ile yağlı cilde sahip olanların tercih etmesi gereken ürünler içerik bakımından birbirinden farklılık gösterir. Yağlı bir cildin varsa yazının devamında yer alan bilgiler cildine uygun bakım ürünlerini seçmene yardımcı olabilir.

  Yağlı ciltler hangi bakım ürünlerini kullanmalı?
  Unutma, yanlış bakım ürünleri cildinde daha fazla sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Peki cildindeki yağlanmayı kontrol altına almak için hangi bakım ürünlerini kullanmalısın? Öncelikle yağlı bir cilde sahipsen uzak durman gereken ürünlerin başında yağ içeren bakım ürünleri gelir. Yağlı ciltlere uygun bakım ürünlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yağlı ciltler için sivilce karşıtı temizleme jelleri: Özellikle yağlı cilde sahip olanlar sivilce sorunuyla daha sık karşılaşabilir. Bunun en önemli nedeni yağ bezlerinin tıkanmasıdır. Temizleme jelleri cildi derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. Ancak bu jellerin yağlı ciltlere özel olarak geliştirilmiş olması önemlidir. Eğer sen de yağlı bir cilde sahipsen yağlı ciltlere özel olarak geliştirilmiş bir temizleme jeli kullanarak cildini derinlemesine temizleyebilirsin.
  • Yağlı ciltler için sivilce karşıtı nemlendirici: Yağlı cilt yapısına sahip olanlar genellikle nemlendirici kullanmanın ciltlerine zarar vereceğine inanırlar. Ancak doğru bir nemlendirici seçimi ile cildindeki yağlanmayı kontrol altına alabilirsin. Yağlı ciltlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilen nemlendiriciler cildini nemlendirirken su bazlı, hafif yapısı sayesinde aynı zamanda cildindeki yağlanmayı önlemeye de yardımcı olabilir. Böylece sen de doğru bir nemlendirici seçimi yaparak hem cildinin nem dengesini koruyabilir hem de daha mat bir cilde sahip olabilirsin.
  • Yağlı ciltler için sivilce karşıtı maske: Yağlı ciltler için sivilce maskesi, yağlı ve sivilceye eğilimli bir cildin varsa senin için ideal bir cilt bakım ürünü olabilir. Yağlı ciltler için sivilce maskesi cildi derinlemesine temizleyerek ciltteki yağlanmayı kontrol altına almaya, böylece sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerini önlemeye yardımcı olur. Sen de cildindeki parlamayı kontrol altına almak istersen haftada 1 veya 2 kez sivilce maskesi kullanabilirsin.
  • Sivilce karşıtı gece bakım kremi: Sivilce karşıtı krem ciltte yağlanmayı kontrol altına alarak sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra cilt yapısına uygun seçilen sivilce karşıtı krem cildin nem dengesini korumaya da yardımcı olur. Bu kremlerin kullanımı oldukça kolaydır. Yatmadan önce cildine uygulayarak gece boyunca cildinin dinlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilirsin.
  • Güneş koruma faktörlü sivilce karşıtı günlük nemlendirici bakım kremi: Güneş ışınları vücudunun D vitamini ihtiyacı için önemlidir. Ancak uzun süre güneşe maruz kalman cildine zarar verebilir. Günlük cilt bakımı rutinine güneş koruma faktörlü bir nemlendirici eklemen cildini güneşin zararlı ışınlarından korumana yardımcı olur. Bununla birlikte yağlı ve sivilceye eğilimli ciltlere özel olarak formüle edilmiş su bazlı ve hafif yapılı ürünleri seçerek hem cildini güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir hem de cildindeki yağlanmayı kontrol altına alabilirsin.
  • Peeling jel : Maske gibi peeling jelleri de cildi derinlemesine temizlemeye ve ölü hücrelerden arındırmaya yardımcı olabilir. Ancak peeling ürünlerinin aşırı kullanımı ciltte tahrişe neden olabileceğinden bu ürünleri kullanırken etiketin üzerindeki kullanım talimatına uygun kullanman önemlidir.

  Yağlı ciltler için bakım ürünleri seçerken dikkat edilmesi gerekenler
  Yağlı ciltler için bakım ürünleri ciltteki yağlanmayı kontrol altına almaya ve cildin nem dengesini korumaya yardımcı olabilir. Ancak yağlı ciltler için cilt bakım ürünü seçerken cildin ihtiyacına ve ürünün içeriğine dikkat edilmesi önerilir. Bu ürünlerin içeriğinin ciltteki yağlanmayı tetiklemeyeceğinden emin olunmalıdır. Bu noktada dermatologlar tarafından formüle edilmiş ürünleri tercih edebilirsin. Cilt bakım ürünleri düzenli olarak kullanıldığında cildini temizlemeye ve cildindeki yağlanmayı kontrol altına almaya yardımcı olur.

  Kaynakça:
  https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-type-of-skin-do-i-have#How-to-look-after-your-skin
  https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-care-routine-for-oily-skin#cleanse

  - Advertisement -

  BU BİR REKLAMDIR.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz