Diğer
  Ana SayfaİlişkiSeks rüyaları nasıl yorumlanıyor? İşte rüyaların anlamı

  Seks rüyaları nasıl yorumlanıyor? İşte rüyaların anlamı

  -

  Acaba eski sevgilinizi mi özlediniz? Yoksa rüyanızda gördüğünüz an, yatmadan önce izlediğiniz şehvetli bir filmden mi?

  Yazı: Irmak Yaşar

  Terlediniz, ateş bastı, biraz da utanarak mı uyandınız? Gördüğünüz seksi rüya gerçek hayatta kesinlikle o şekilde düşünmediğiniz bir çalışma arkadaşınızla mı? Ya da eski sevgiliniz? Yoksa hiç tanımadığınız biri mi? Haydi canım… Telaşlanmayın, beyniniz bazı şeyleri bir araya getirerek çalışıyor. Ve burada psikolojinizi yansıtan bir sürü ayrıntı gizli. Seksi rüyalarınızı X-ray cihazından geçirip, size anlattıklarını öğrenmeye ne dersiniz?


  “Uzmanlar, gün içinde ve yatmadan önce yaptıklarınızın rüyalara etkisi konusunda hemfikir. Bilinçdışında biriyle ilgili hissettiğiniz cinsel dürtüler ya da fantaziler bir bakmışsınız rüyalarınızda size görünüvermiş.”

  RÜYALARIN ANLAMI

  Az evvel gördüğünüz seks dolu rüyanın sebebi, yatmadan önce izlediğiniz 18+ Netflix dizisi mi? Yoksa enerjinizi atamadığınız bir karantina gününden mi? Ya da bilinçaltınızın daha el değmemiş köşelerinin yansıması mı? Rüyalarınızın anlamı tüm bunların kombinasyonundan oluşuyor. “Rüyalarının çoğu, uyanık olduğun zamanlardaki olayların uykunda devam etmesidir” demiş Sigmund Freud. Rüyalar gerçek hayatta yaşadığınız tecrübeler, olaylar ve duygulara dikkat çekiyor; başka bir deyişle beyniniz geri planda çalışmaya ve olanları işlemeye devam ediyor.

  - Advertisement -

  Gerçek hayatta çok standart olabilecek erotik düşünceler ve seks tecrübeleri, cinsel temalara ve seksüel motiflere dönüşüp rüyalarınıza girebiliyor. Öğle yemeğinde yediğiniz sıradan bir yemek, rüyalar diyarında size çok ilginç maceralar yaşatabiliyor ve bunların hepsi duygusal ile psikolojik durumunuzla yakından bağlantılı. Uzmanlar, gün içinde ve yatmadan önce yaptıklarınızın rüyalarınıza etkisi konusunda hemfikir. Bilinçdışında biriyle ilgili hissettiğiniz cinsel dürtüler ya da fanteziler, bir bakmışsınız rüyalarınızda size görünüvermiş. Zihniniz, özellikle REM uykusundayken yaşadığınız olay ve hisleri tekrar ediyor. Yaşadıklarınız milyonlarca farklı senaryo ile oynatılabiliyor. Kendinizi, beğendiğiniz biri ya da hayran olduğunuz bir ünlüyle, şu anki partneriniz ya da eski sevgilinizle, aynı cinsten veya rastgele biriyle seks yaparken bulabilirsiniz.


  “Rüyaların hayatınızdaki yansımalarını görmek istiyorsanız bir rüya günlüğü tutabilirsiniz. Not almak zor geliyorsa, rüyanızı telefonunuza anlatarak kaydedebilirsiniz.”

  SEKS RÜYALARI NASIL YORUMLANIYOR?

  • Uyanıkken yaşadıklarınızın rüyalarınıza katkısı olduğunu konuştuk. Fakat beyniniz bunları neye göre seçiyor ve seçtiği kişiler ne ifade ediyor? Kiminle, hangi pozisyonda, nasıl? Şakayı bir kenara bırakırsak, duruma göre değişir diyerek başlayalım. Seks rüyalarınızın bazıları anlamlı olabiliyor ve bilinçaltının bir yansıması olarak kabul ediliyor. Fakat çoğunlukla o anki kişisel tecrübeleriniz ve psikolojinizle çok bağlantılı. Mesela, bulunduğunuz ilişkideki partnerinizden farklı biriyle ilgili seks rüyaları görmek, diğer kişiyi bilinçaltında arzuladığınızı ve ona karşı yoğun duygular hissettiğinizi gösterebiliyor. Ama bu tamamen tesadüfi bir şey de olabiliyor; bunu en iyi kişinin kendisi yorumlayabiliyor.
  • Seks rüyasından uyandıktan sonra ne hissettiğiniz ise çok şey anlatıyor. Esasında her rüyanın sonrasında yaşadığınız duygular en önemli faktör. Öncelikle ne hissettiğinizi fark etmeniz rüyayı çok daha iyi anlamanızı sağlıyor. Seks rüyasından uyandıktan sonra eski sevgilinizle seviştiğinizi görmek korkunç da hissettirebiliyor, aynı senaryoda eğlenceli de olabiliyor; bunu ancak siz anlayabilirsiniz. Ve elbette bazı seks rüyalarının hiçbir anlamı da olmayabiliyor. Sadece fiziksel açlık çektiğiniz bir dönemde ateşinizi söndürmek için rüyanıza biri de girmiş olabiliyor. Bunu bir nevi rüya mastürbasyonu gibi düşünebilirsiniz. Bu tarz rüyalarda zihin özel bir insan yerine öylesine, tanımadığınız birini seçebiliyor. Bu duruma zihninizin eğlenmek için oynadığı küçük bir porno oyunu deyip geçebilirsiniz. Normal kabul ediliyor ve vücudunuzun ihtiyaçları karşılanmış oluyor.
  • Dediğimiz gibi bazen bir puro sadece purodur, seks de seks. Hayatınıza devam etmeniz gerekiyor. Ama bu rüyalar size farklı duygular yaşatıyorsa ve bunu kafanıza takıyorsanız rüyanın içeriğine biraz daha derinden bakmayı deneyebilirsiniz. Rüyaları analiz etmek ve hayatınızdaki yansımalarını görmek istiyorsanız bir rüya günlüğü oluşturabilirsiniz. Günlüğe uyanır uyanmaz not alabilirsiniz, zor geliyorsa rüyanızı telefondaki ses kaydediciye kaydedebilirsiniz. Bunu hemen yapın çünkü çoğu insan rüyasını uyandıktan sonraki birkaç dakika içinde unutuyor. Sonradan kaydettiklerinizi okumanız ya da dinlemeniz, kendinizle ilgili bazı şeyleri çözmeniz için yardımcı olabiliyor.
  • Şunu unutmayın; olaylardan ziyade rüyaların size ne hissettirdiğine odaklanmalısınız. Çünkü konuyla ilgili hisleriniz daha yol gösterici olabiliyor. Özel olarak biriyle ilgili seks rüyası görüyorsanız; bu, o kişiye karşı yoğun duygular hissettiğinizi gösterebiliyor, hem olumlu hem de olumsuz anlamda.
  • Seks rüyalarının bazılarında tabu olarak görülen ilişkiler yaşıyor ya da yasak bölgelere giriş yapıyorsanız, bunun sebebi bilinçaltında bu kuralları yıkmak olabilir. Rüyalarınızda zihninizin ve hayal gücünüzün derinliklerini keşfedebilirsiniz. Böyle bir durumda kendinize şu soruyu sorun: Bu rüya bana gerçek hayatta istediğim şeyleri deneme isteği mi veriyor? Yoksa bunları hayal aleminde tutmamı mı söylüyor?
  • Seks rüyaları görmek çok normal; kesinlikle utanmamalı ya da çekinmelisiniz. Rüyanızda çılgınca şeyler yaptığınız kişinin çalışma arkadaşınız olması biraz tuhaf kaçabilir ama adı üstünde rüya. Hepimiz insanız ve bu da insan olmanın bir parçası.
  • Zihninizin uykuda farklı senaryolarda, yeni keşifler yapması kadar doğal ve sağlıklı bir şey olamaz. Bu, seks dahil her şeyi içeriyor. Bazı rüyalar gerçekten öylesine, bazıları da beklenmedik olabiliyor. Eninde sonunda rüyalarda takılmak, düşünmek hatta bir şeyler hissetmek kişiyi rahatlatıyor. Bazı şeylerin gerçekleşmesi için alan açmanıza izin verebiliyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz