Diğer
  Ana SayfaHaberSevgililer Günü neden 14 Şubat'ta kutlanıyor? 14 Şubat'ın tarihçesi

  Sevgililer Günü neden 14 Şubat’ta kutlanıyor? 14 Şubat’ın tarihçesi

  -

  14 Şubat sizin için büyük bir anlam ifade ediyor ya da etmiyor olabilir. Fakat çoğu kişi için Şubat ayı demek Sevgililer Günü demek. Peki Sevgililer Günü neden 14 Şubat’ta kutlanıyor? Nereden geliyor? İşte 14 Şubat Sevgililer Günü tarihçesi… Hazırsanız başlayalım. 

  HELEN İLE PARİS, ROMEO VE JULİET VE LEYLA İLE MECNUN

  Uğrunda savaşlar çıkan, şarkılar şiirler yazılan, filmler çekilen, kimini perişan, kimini şâir eden bu sarsıcı duygunun bu denli güçlü olmasının en önemli sebebi, bu dönemde vücudun salgıladığı hormonlardır. Tarihte çok büyük aşklar yaşanmıştı. Öyle ki bu aşklar için savaş bile çıkmıştır. Bunun en çarpıcı örneği Truva savaşına yol açan Helen ile Paris’in aşkıdır. Çağdaş dönemin en güzel aşklarından Romeo ve Juliet’ten Leyla ve Mecnun’a, Şirin’e olan aşkıyla dağları delen Ferhat’tan, Aslı için ateşlere karışan Kerem’e kadar tarih sahnesine konu olmuş nice aşklar vardır.

  SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN 14 ŞUBAT’TA KUTLANIYOR?

  Peki Sevgileler Günü nedir, nereden geliyor? İşte 14 Şubat’ın tarihçesi için farklı bilgiler… Sevgililer Günü’nün tarihiyle ilgili birçok hikaye bulunur. Fakat en bilineni Aziz Valentin’in hikâyesidir. Üçüncü yüzyıla dayanan bu söylenceye göre dönemin despot Roma imparatoru olan II. Claudius, bekâr askerlerin, geride düşünecek kimseleri olmadığı için, evlilere göre daha iyi savaştıklarını, aşk ilişkilerinin onların savaşçı performansını düşürdüğüne inanmaktadır. Bu nedenle askerlerin evlenmelerini yasaklayan bir ferman yayınlar. Aşkın gücüne inanan Mersin’in Tarsus bölgesinde yaşayan Valentin isimli bir rahip, birbirini seven çiftlerin nikahlarını gizlice kıymaya devam eder. Ancak bu durum imparatorun kulağına kadar ulaşınca, Valentin önce hapse atılır ve daha sonrasında idam cezasına çarptırılır. 14 Şubat 270 tarihinde idam edilmeden önce Aziz Valentin, hapishanede âşık olduğu gardiyanın kızına “Senin Valentin’in” imzalı bir mektup gönderir. Bu gelenek bugün de yaşatılmaktadır.

  Sevgililer Günü

  - Advertisement -

  1980’Lİ YILLARDAN İTİBAREN YAYGINLAŞTI

  Bu olaydan 226 yıl sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentin’i onurlandırmak için 14 Şubat’ı Aziz Valentin Günü olarak belirlemiştir. Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland isimli bir kişinin ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana milyonlarca insanın ilan-ı aşk ettiği genele yayılan romantik bir olgu haline gelmiştir.

  İLGİLİ İÇERİKLER

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz