Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikSezaryen doğumda sonda takılır mı? Zorunlu mu? Sonda nasıl takılır?

  Sezaryen doğumda sonda takılır mı? Zorunlu mu? Sonda nasıl takılır?

  -

  Doğum zamanı yaklaşınca kadınların en merak ettiği konulardan biri de doğum anında ameliyathanede sondanın takılıp takılmayacağıdır. Birçok kişi sondanın takılmasıyla ilgili endişe duyabiliyor. Bizde Acıbadem Atakent Üniversite Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Elif Ganime Aygün ile bu merak edilen konuyu açıklığa kavuşturmak istedik. Peki, sezaryen doğumda sonda takılır mı? Sondanın takılması zorunlu mudur? Sondayı takarken ve çıkarılırken acıtır mı? İşte hepsinin yanıtı…

  SEZARYEN DOĞUMDA SONDA TAKILIR MI?

  Doğumun ameliyat ile yapılmasına hepinizin bildiği gibi sezaryen ile doğum deniliyor. Operasyon öncesinde de bazı hazırlıklar yapılması gerekiyor. Bunlar damar yolu açılması, sonda takılması, varis çorabı giydirilmesi gibi işlemlerdir. Bu işlemlerde herhangi bir aksaklık ya da eksiklik olmasını biz hekimler komplikasyon yaşanmaması için istemeyiz. Bu nedenle sondanın takılması sezaryen doğumda mutlaka yapılmalıdır.

  SONDA TAKILMASI ZORUNLU MU?

  Mesane yani idrar torbası rahimin hemen ön komşuluğunda yer alır. Sezaryen kesisi mesanenin hemen 2 cm üzerinden yapılır ve mesane aşağıya doğru itilir. Özellikle geçirilmiş sezaryen operasyonları sonrasında mesane rahime daha yapışık olabilir. Yapışıklık olmasa dahi mesaneyi boş tutmak ve hasarlanmasını önlemek ya da zarar görmüş mesanenin postop takibini sağlamak için mesane sondası takmak zorunludur.

  SONDA TAKILMASA OLUR MU?

  Elbette olur ama takılması sağlığınız için daha güvenli olan tercihtir.

  SONDA TAKILIRKEN ACITIR MI?

  Mesane sondası genel de olsa bölgesel anestezi de olsa, anestezi işlemi sonrasında takılır. Bu nedenle hasta asla ağrı duymaz.

  - Advertisement -

  SONDAYI ÇIKARILIRKEN ACITIR MI?

  Sondanın çıkarılması esnasında çok kısa bir yanma ve kasık ağrısı olabilir ancak bu saniyeler içinde geçer ve dayanılmaz bir ağrı değildir. Bu nedenle çoğu kişi tarafından da hatırlanmaz.

  SONDA NE KADAR SÜRE TAKILI KALIR?

  Mesane sondası hastamızın saatlik idrar çıkışı 30 cc olduğu sürece hastayı mobilize ettiğimiz 5-6 saatte sonda çekilebilir. Şayet idrar çıkışı az ise bu süre 10-12.saate kadar da uzatılabilir. Eğer operasyon esnasından mesane yaralanması olduysa mesane onarılarak sonda 3-5 gün kadar tutulur. Bu durumda dahi mesane çok hızlı iyileşir ve sonra sonda çekilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz