Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıSporcuların sağlıklı yağ tercihleri neler?

  Sporcuların sağlıklı yağ tercihleri neler?

  -

  Son günlerde sağlıklı yağlara olan ilgi daha da arttı. Peki, spor yapanlar hangi yağları tercih etmeli ve yağ satın alırken nelere dikkat etmeli?

  Sağlıklı yağlar son yılların vazgeçilmezi. Özellikle spor yapanlar için aspir yağı ve Hindistan cevizi yağı revaçta. Bu konu hakkındaki sorularımızı Zade Vital Genel Müdürü Dr. Çağlan Kuruner’e sorduk.

  GÜNÜMÜZDE SAĞLIKLI YAĞLARA OLAN İLGİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR. ÖZELLİKLE SPOR TUTKUNLARI HANGİ YAĞLARA DOĞRU YÖNELİYOR?

  Genel olarak baktığımızda spor yaşamını bir hayat tarzına dönüştürenlerin tercihi; sağlıklı kas-yağ dengesi oluşumunu destekleyen aspir yağı, yağ yakımına destek Hindistan cevizi yağı ve vücudun antreman sonrasındaki onarım sürecine katkı gösteren Omega-3 Forte balık yağı gibi destekleyici gıdalar oluyor. Sadece sporcuların değil sporu bir yaşam tarzı olarak benimseyenlerin de antrenman dönemlerinde terle beraber vücudumuz için hayati bir önem taşıyan mineral eksikliği ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı bir kemik gelişimi için kaybedilen kalsiyum ve magnezyumu zengin içerikli bir takviye kullanarak almamız oldukça önemli… Hatta vücudumuz kemik ve kas gelişimi için düzenli D vitamini kullanımına ihtiyaç duyabiliyor. Bir diğer ayrıntı ise kolajen kullanımı… Tüm dünyada pek çok yapılan çalışmalarda kolajenin eklemler üzerinde olumlu etki gösterdiği paylaşılıyor. Spor tutkunları bu bakımdan da rutinlerinde kolajene yönelebiliyor. Diğer bir konu ise spor yaptığımız müddetteki enerjinin korunması ve bu enerjinin sürdürülebilir olması… Bu durumda da genelde C vitamini ve multivitamin takviyelerinin kullanımını öneririm.

  DOĞAL YAĞ TERCİHLERİNDE ÖNCELİKLE NELER DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

  Haricen ve dahilen kullanılan doğal yağların seçimi oldukça kritik. Açıkçası sağlıklı yağ kullanımından önce ürünün GMP standartlarında üretilmesi çok önemli… GMP (Good Manufacturing Practices), iyi üretim uygulamaları anlamına geliyor. Bitkinin güvenilir ve doğru bir şekilde yetiştiriliyor olması, ürünün işlenmesi ve şişelenmesi gibi süreçler sadece yağın kalitesini artırmıyor, sağlıklı yaşam yolculuğunuzu da doğrudan etkiliyor. Bir formülü kullanmaya başlamadan önce mutlaka etiketinin iyi bir şekilde incelenmesi gerekiyor.

  PEKİ VÜCUT GÖRÜNÜMLERİNE DİKKAT EDENLER EN ÇOK HANGİ DOĞAL YAĞLARI TERCİH EDİYOR?

  Soğuk sıkım aspir yağı ve çörek otu yağı metabolizmayı hızlandırmaya ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. L-karnitin, guarana ve taurin ise vücuttaki yağ yakımına odaklanıyor. Omega-3 balık yağı ise spor sonrası vücudun şekillenmesine yardımcı oluyor, kasların toparlanmasına olanak sağlıyor. Deve dikeni ekstresi ve silimarin de vücudun toksinlerden arınmasında önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

  - Advertisement -

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz