Diğer
  Ana SayfaPsikolojiTatilde ruhunuz da dinlensin

  Tatilde ruhunuz da dinlensin

  -

  “Tatil, tatil” dediniz ve o gün geldi çattı. Her şey hazır, peki siz tam anlamıyla bir tatil geçirmeye gerçekten hazır mısınız? Kendinizi serin sulara bıraktığınızda hala ofisteki işleri veya ödemeleri mi düşüneceksiniz yoksa suyun serinliğinin, güneş ışınlarının, ayağınızın altındaki kumun tadına mı varacaksınız? Karar sizin ama şunu unutmayın, tatilinize hak ettiği değeri vermezseniz dert haline getirdiğiniz her şey dönüşte daha da ağır gelecek.

  Tatil planlarınız hazır mı? Rezervasyonları yaptırıp bavulları hazırlamaya başladınız mı? O zaman bir dakika soluklanın ve bu yıl her zamankinden daha güzel bir tatil geçirebilmek için tatile bakış açışınızı ve bir tatilden neler beklediğinizi Yaşam Tasarım Merkezi’nden Yaşam Koçu Ebru Demirhan rehberliğinde bir kez daha gözden geçirin. Neden mi? Çünkü hepimiz yılın tamamına yakınını şarja takılmış bir telefon gibi geçiriyoruz. Bu bir yıl içinde bazı sıkıntılarımızı boşaltırken bazılarını da omuzlarımızda, ruhumuzda birer yük gibi taşımaya devam ediyoruz. Adeta onlarsız yaşayamayacak gibi, bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz çünkü onlarsız yaşamayı bilmiyoruz. Sonra tatil zamanı geliyor… Koca bir yılın birikimini o birkaç günde atabilmeyi hayal ediyoruz bu sefer. Bu durum ise hem tatilciler hem de tatil yerleri açısından sorunlar yaratıyor. Herkes gergin, kimsenin birbirine tahammülü yok, en küçük aksilikte bile tartışmalar, şikayetler başlıyor. Bütün bir yıl hayali kurulan tatil, karşılanmayan beklentiler yüzünden mahvoluyor.

  Bu sorunu yaşamamanın yolu “Bir tatilden ne beklemeliyiz?” sorusunun cevabında yatıyor. Yaşam Koçu Ebru Demirhan, en önemlisinin tatili bir seneye yaymak olduğunu söylüyor. “Tatil her zaman izin alıp uzak bir yere gitmek olmamalı. Tatil dinlenmektir, aynı zamanda eğlenmektir, keyif aldığımız şeyler içeren ufak tefek zamanlardır. Hayat akıp gidiyor ve sadece çalışarak onu yakalamamız mümkün olmuyor. Evimizde, evimize yakın yerlerde, bir sabah kahvaltısını, bir öğle yemeğini, bir arkadaş toplantısını da tatile çevirip boşaltım yapmak, keyifle beslenmek gibi bir düşünce sistemi geliştirmek gerekiyor” diyen Ebru Demirhan şöyle devam ediyor: “Tatil beklentilerini çok yükseğe koymamak gerekiyor. Beklentileri yükselttiğimiz sürece onlar karşılanmadığında düşüşümüz daha sert oluyor. Hep anda kalmaya odaklanmak, nerede isek oranın keyfini çıkarmaya yönelmek gerekiyor. Oysa biz hep ‘sonra’yı düşünüyoruz. Sonra bir yerlerde durduğumuzda da ‘geçmiş’e takılıyoruz. ‘An’ ise elimizden kayan su gibi oluyor ama onu sıkı tutmakta fayda var.”

  Tatile kimlerle gidiyor olursanız olun önce kendiniz için tatile gittiğinizi unutmayın. İhtiyacınız olan eğlenmek mi, dinlenmek mi, spor yapmak mı? Hangisi ise bunu en iyi şekilde yapmaya niyet ederek yola çıkın. Ebru Demirhan, “Tatile çıkarken kocaman bavullar hazırlıyoruz ve içine eşyalarımızla birlikte kocaman hayaller koyuyoruz. O hayaller bizimle birlikte eve geri dönünce ise sıkıntı büyük oluyor” diyor. Tatilde en sık yaşanan hayal kırıklıklarının başında yüksek beklentilerin karşılanmamasının yanı sıra eşlerin tatil anlayışlarının uyuşmaması, anne-babaların çocuklarını eğlendirmek için kendilerini heba etmeleri, eşler arasında başta kıskançlık olmak üzere çeşitli nedenlerle çıkan tartışmalar ile aşırı güneşe, kötü gıdaya ya da aşırı alkole bağlı sağlık sorunları geliyor.

  - Advertisement -

  Devamı diğer sayfada  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz