Diğer
  Ana SayfaHaberTelevizyonlar hayat kalitemizi düşürüyor mu?

  Televizyonlar hayat kalitemizi düşürüyor mu?

  -

  Daha sağlıklı ve doyurucu bir hayat yaşama hedefindeki insanların televizyonu hayatından çıkardıklarına dair söylemleri herkesin aklını karıştırıyor ama gerçek böyle mi?

  Televizyon ne yazık ki kötü şöhreti olan bir kavram. Geçmişte ve hatta bugün, kitleleri uyuşturmak için kullanıldığını bildiğimiz televizyon yayıncılığı çoğu zaman obezitenin ve hatta zeka geriliği gibi problemlerin bile nedeni olarak gösterilecek kadar tepki çeker duruma geldi.

  Çoğu zaman da, daha yüksek yaşam standartları oluşturmak için hayatında değişiklik yapan insanların, televizyonu hayatlarından çıkardıklarına dair söylemlerine şahit olabiliyoruz. Ancak bu popüler kavramın arka planında işler pek de öyle kulağa geldiği gibi işlemiyor.

  80’li yıllarda, kocaman tüplü kutular olarak üretilen ve antenden gelen televizyon yayınlarını alan televizyonlar evlerinde oturup televizyon seyreden insanların önüne hazır kalıp programlar sunarak toplum mühendisliği yapmak için kullanıldılar ancak günümüzün teknoloji seviyesinde artık işler değişti.

  Yayıncılığın, TV kanallarının tekelinden çıktığı ve insanların elindeki minik telefonlarla birer yayıncıya dönüştüğü dijital çağda artık tüketeceğimiz içerikleri belirlemek ve analiz etmek konusunda geniş imkanlara sahibiz.

  - Advertisement -

  YouTube veya diğer dijital içerik servislerine ya da sosyal medya platformlarına kadar pek çok alanda, hergün milyarlarca saat yeni içerik üretiliyor ve yayına giriyor. Bu içerikleri seçip izlemek, işimize geleni, hayatımıza katıp hoşnut kalmadığımızı ekranlarımızdan uzaklaştırmak artık bizim elimizde.

  Dolayısıyla “televizyon” kavramı artık eskiden sahip olduğu kötü şöhretini çoktan geride bıraktı. Bir zamanlar televizyon kavramı, içerik üretip yayın yapan kuruluşlar için kullanırken, bugün artık sadece bizim seçtiğimiz içerikleri konforlu şekilde seyretmek için kullandığımız dijital cihazlara dönüşmüş durumdalar. Dolayısıyla evimizdeki televizyon cihazında, hangi içeriği tüketeceğimize de biz karar veriyoruz. Sağlıklı yaşam için spor tavsiyeleri, beslenme tavsiyeleri veren uzmanların yayınlarını izleyebilir, biz evde çalışırken, dinlenirken, spor yaparken merak ettiğimiz bir kitabın seslendirmesini dinleyebilir ya da üzerine büyük emek ve bütçeler dökülmüş, çok yetenekli sanatçıların rol aldığı etkileyici filmler izleyebiliriz. Ya da bugün artık YouTube’da çok popüler olan, belli konularda kendi deneyimlerini paylaşan insanların eğitici vloglarını takip edebilir, onların deneyimlerinden faydalanabiliriz.

  Dolayısıyla televizyonlar artık her evin ve her hayatın vazgeçilmez parçalarına dönüştüler. Dijital dünyayla bizim belirlediğimiz derecede iletişim kurduğumuz bir pencere olarak işlev görüyorlar ve artık televizyonu hayattan çıkarmak kavramı anlamını kaybetmiş durumda.

  Eğer, evinize yeni bir televizyon cihazı almak isterseniz, Beko TV modelleri arasında biraz araştırma yapabilirsiniz. Veya yeni nesil 4K video içerikleri oynatabilecek LG 4K TV modellerini inceleyebilirsiniz. Elbette önemli bir TV üreticisi olan Arçelik TV fiyatları arasında da bir fiyat araştırması yapmanızı öneririz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....