Diğer
  Ana SayfaSağlıkAllen Carr yöntemi nedir? Diğer sigarayı bırakma yöntemlerinden farkı nedir?

  Allen Carr yöntemi nedir? Diğer sigarayı bırakma yöntemlerinden farkı nedir?

  -

  Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde hepimiz yeni kararlar alıp uygulamanın eşiğinde start verilmesini bekleyen maratoncular gibiyiz adeta… ‘Ben bu yıl şekeri bırakacağım…’ ‘Yeni yılda sigarayla vedalaşıyorum…’ ‘Bundan böyle her zamankinden daha sağlıklı besleneceğim’ dediğinizi duyar gibiyiz. Hepimiz bu kararları alıyoruz, peki ama kaçımız gerçekten hayata geçirebiliyoruz?

  Yazı: Nur Toprakoğlu

  Yeni yılda yapılan birkaç denemeden sonra ipleri gevşetenler, kararları bir sonraki seneye kadar rafa kaldıranlar burada mı, elleri görelim… Baş belanız sigara, şeker ve glütenden kalıcı şekilde kurtulmanızı sağlayacak önerilerimiz var. Dünyada 50 milyondan fazla kişiyi sigara bağımlılığından kurtardığını söyleyen Allen Carr Yöntemi Türkiye Kurumsal Projeler ve Eğitim Koordinatörü Büşra Çatalbaş sigara bağımlılığından kalıcı şekilde nasıl kurtulabileceğinizi anlattı. Şeker ve glüten bağımlılığı konusundaki sorularımızı ise Abrahamson Yöntemi’ni Türkiye’ye getiren Be Positive A.Ş. Genel Müdürü Umut Cıngıl yanıtladı. Haydi gelin bu yıl kötü alışkanlıkların üzerini birlikte çizelim…

  “Pandemide 100 milyon içiciyi kurtarma projesinde yer aldık”

  Allen Carr Kurumsal Projeler ve Eğitim Koordinatörü Büşra Çatalbaş, sigarayı bırakmaya yardımcı olan yöntemle ilgili sorularımızı yanıtladı.

  - Advertisement -

  ALLEN CARR YÖNTEMİ NEDİR?

  Allen Carr, 33 sene günde dört-beş paket arası sigara içen bir tiryakiydi. Yıllarca bırakmaya çalışıp her seferinde geri döndü. Sonunda 1983 yılında tüm deneme yanılmalarının ardından sigaradan kalıcı kurtulmanın kolay yolunu keşfetti. 50 milyondan fazla insanı sigaradan kurtaran Allen Carr, Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Yöntemi’ni keşfeden kişidir.

  DİĞER SİGARA BIRAKMA YÖNTEMLERİNDEN FARKI NEDİR?

  Allen Carr yöntemi diğer tüm sigara bırakma yöntemlerinden çok farklı. Nasıl yan etkisi olabileceğini bilmediğimiz hiçbir makine, araç veya ilaç kullanmaz. Sigara içenlere, sigaranın zararlarını anlatmaz. Sigarayı asla irade gücüyle bıraktırmaz. Hatta ‘Sigara irade gücüyle bırakılmamalıdır’ der. Allen Carr, sigarayı kafada bitirmeyi öğretmeyi vadeden tek yöntem. İçicilere mutlu bir içmeyen olmanın kolay yolunu gösteriyor.

  Yöntem nasıl çalışıyor ve sigara bağımlılığının önüne nasıl geçmeyi hedefliyor?

  Sigarada iki bağımlılık var: Fiziksel ve psikolojik. Fiziksel bağımlılık iki-üç gün arası sürüyor. Ve bu süreçte hiçbir ağrı, acı, sancı yaratmıyor. Algılanamayacak kadar hafif oluyor. Gece uykudan uyandırmıyor bile… Tecrübemize göre sigara sorununun yüzde birini oluşturuyor. Sorunun yüzde 99’u ise psikolojik bağımlılık. Ve psikolojik bağımlılık, kendi kendine bitmez, makine, araç ya da ilaçla çözülmez. Ne olduğunun, nasıl çalıştığının ve nasıl bitirileceğinin öğrenilmesi gerekir. Bu yöntem, içicilere psikolojik bağımlılıktan kurtulmayı öğretiyor. Böylece zorlanmadan, özlemeden, yas tutmadan, eksiklik hissetmeden sigaradan kurtulmaları hedefleniyor…

  Altı saatlik seminere katılanların yüzde kaçı seminer sonunda sigarayı bırakmış oluyor?

  Seminere katılanların hepsi seminerin sonunda orada sigarayı bırakıyır. Sonrasında zorluk yaşayan ya da tekrar başlayanlara özel hazırlanmış destek seminerlerimiz var.

  Altı saatte sigarayı bıraktırmak çok iddialı bir yaklaşım değil mi?

  Aslında dışarıdan bakınca altı saat gibi gözükse de, biz o altı saatin içinde 40 senelik tecrübeyi aktarıyoruz. Bugüne kadar 50 milyondan fazla insan bu yöntemle sigarayı bıraktı.

  Allen Carr Yöntemi’yle sigara bırakma seanslarını uygulayanlar ne tür bir uzmanlık alanına sahip?

  Öncelikle sigara içicisi olmak şart. Sigara içmeyen insanlar -her ne kadar hiçbir şey kaybetmiyor olsalar da- Allen Carr eğitmeni olamazlar. Yani önce damdan düşmüş olmak gerekir. Sonra bu yöntemle sigaradan kurtulmuş olmak da şart. Başka bir şekilde bırakmış olanlar da eğitmen olamaz. Geçmişte eğitmenlik tecrübesi olması büyük bir avantaj tabii. Allen Carr eğitmeni olmak için bir seneye yakın eğitim alınıyor. Bu eğitimi tamamlamak da hiç kolay değil. Ancak bu süreç tamamlandıktan sonra seminerleri sunma yetkisi kazanılabiliyor…

  Siz bırakmaya hazır olanlara mı sigarayı bıraktırabiliyorsunuz yoksa tüm içicilere mi?

  Her içici zaten bırakmak ister. Sadece bırakmaktan çok korktuğu ve bırakabileceğine inanmadığı için bırakmak istemediğini, çok sevdiğini öne sürer. Bırakmaya hazır olmak gerekmez. Seminere katılıp, dikkatle dinleyip, öğretilenleri uygulayan herkes sigarayı bırakabilir.

  Yöntemle tanıştıktan sonra sigarayı bırakıp yeniden başlayanların oranı hakkında fikriniz var mı?

  Bağımsız bilimsel araştırmalardan biri bu yöntemin başarı oranını yüzde 63-75 arasında olarak açıklıyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2021 yılında “Pandemide 100 milyon içiciyi kurtarma projesinde” Allen Carr Yöntemi’nden faydalandı.

  Yöntemi kullanarak sigarayı bırakmış ancak yeniden başlayıp tekrar başvuran kişiler var mı?

  Seminere katıldıktan sonra bir sigaradan bir şey olmaz hatasına düşerek sigara içenler için özel destek seminerlerimiz var.

  Dünyada yöntemi kullanarak kaç kişi sigarayı bıraktı?

  Dünya üzerinde 50 milyondan fazla kişinin bu yöntemle sigaradan kurtulduğunu biliyoruz. Aralarında Ferzan Özpetek, Anthony Hopkins, Ashton Kutcher, Mark Knopfler, Dolce&Gabbana gibi ünlü isimler de yer alıyor.

  Kaç yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyorsunuz? Kaç kişinin sigarayı bırakmasına vesile oldunuz?

  Türkiye’de 2004 yılından beri faaliyet gösteriyoruz, hesaplaması çok kolay olmasa da yaklaşık olarak 100 binden fazla kişiye yardım ettik.

  Bu yöntemle başka bağımlılıklardan da kurtulabilir miyiz?

  Alkol, şeker, kafein bağımlılıklarını da çözebiliyoruz. Bu konularla ilgili Türkçe’ye çevrilmiş kitaplar da var.

  Sadece kitabı okuyarak sigarayı bırakabilir miyiz, yoksa seminerle desteklemek mi gerekir?

  Bazı içiciler için sadece kitap yeterli olabilir. Fakat bu yöntemin en etkili kalemi semineri. Canlı, yüz yüze ya da online seminerlerde bir eğitmenle çalışmak, sigarayı kafanızda bitirmek için en güçlü desteği verir.

  ‘Yemeden duramıyorsanız bağımlı olabilirsiniz’

  Abrahamson Metodu’yla şeker ve glüten bağımlılığına son verme çalışmaları yapan Be Positive A.Ş. Genel Müdürü Umut Cıngıl anlattı.

  ABRAHAMSON METODU NEDİR?

  Abrahamson, insanların kimyasal bağımlılıklarının üstesinden gelmesine yardımcı olan sağlıklı yaşam metodu. Uzman terapistler, danışmanlarla insanların hayatını pozitif yönde değiştirmek için destek oluyoruz. Ehud Abrahamson tarafından bulunan ve geliştirilen, birçok uluslararası uzakdoğu metodunu ve batı tekniklerini bünyesinde barındıran metodun temelinde bioenerji gibi farklı teknikler yer alıyor. Metodun uzmanlık alanı, kimyasal nedenlere bağlı bağımlılıklar. Sigara, şeker, alkol hatta bazı madde bağımlılıkları üzerine çalışmalar yapılıyor.

  Ehud Abrahamson

  Metodun yaratıcısı Ehud Abrahamson ve uzmanlık alanı hakkında bilgi alabilir miyiz?

  Güney Afrika kökenli olan Ehud Abrahamson, hayatını 40 yılı aşkın bir süre kendini başkalarına hizmet etmeye adamış çok yönlü, ilham verici bir kişi. Bağımlılıklardan kurtulma konusunda uzman ve kişisel gelişim alanında uluslararası bir öğretim görevlisi.

  Metot ilk olarak nerede ve zaman uygulanmaya başlandı?

  İlk Abrahamson Merkezi 1983 yılında kuruldu. Türkiye’de ise çalışmalarımız 2014 yılından bu yana devam ediyor. İnsanların nikotin, şeker ve bağımlılık yapan karbonhidrat tüketimiyle ilgili sorunlardan kurtulmalarına, böylece yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmaya odaklanıyoruz.

  Terapiler kimler tarafından gerçekleştiriliyor?

  Ehud Abrahamson tarafından eğitilen terapistler tarafından gerçekleştiriliyor. Her bir terapistin eğitim süreci en az üç yıl sürüyor. Bu metot, bir diyet programı değil. Amacımız şeker gibi bağımlılık yapan zararlı gıdaları hayatınızdan çıkarmak ve aç kalmadan öğün atlamadan sağlıklı beslenmeniz.

  Arada bir bir dilim kek ya da bir dondurma yemek de bağımlılık sayılıyor mu?

  Eğer, sürekli yemek istiyorsanız, yemeden duramıyorsanız ve kendinizi kontrol edemiyorsanız bağımlı olabilirsiniz. Tek bir dilim kek ya da dondurma yemek sizi bağımlı yapmaz ancak şeker ve zararlı karbonhidratlarla besleniyorsanız, ilerleyen yaşlarda sağlığınız olumsuz etkilenebilir.

  Şeker ve glüten terapisi kimlere uygulanıyor?

  Glüten buğdayın içerisinde bulunan bir protein grubu. Bağlayıcılık özelliği var. Dedelerimizin ürettiği buğday içerisindeki glüten zararlı değildi. Ancak zaman içerisinde buğday değişti. Önce daha çok hasat almak için, sonra böceklerden korunsun diye, ardından buğday taneleri aynı boyda olsun diye genetiği değişti. Genetiği her değiştiğinde içerisindeki glüten oranı arttı. Genetiği değişen buğdayın yan etkileri oluştu. Son yıllarda insanlarda glüten hassasiyeti arttı. Bu terapi özellikle glüten hassasiyeti olan kişilere uygulanıyor. Sonrasında şeker ve glütenli gıdaları yeme arzusu sonlanıyor.

  Herkes bu terapi seanslarına katılabilir mi?

  Abrahamson metodu tamamen doğaldır, 14 yaşından büyük herkes faydalanabilir. Hamile kadınlar ya da emziren anneler de terapi alabilir.

  Seminer boyunca sigaranın zararları anlatılmıyorsa katılımcılar sigarayı bırakmaya nasıl ikna oluyor?

  Sigaranın zararları insanları sadece korkutur. Korkan bir içici, strese girer. Strese giren bir içici de, sigara içmek ister. O yüzden sigaranın zararları bıraktırmaz, içmeye iter. İnsanların ihtiyacı sigaranın dezavantajlarının anlatılması değil. Zaten her içici bunları bilir. İnsanlar aptal oldukları için sigara içmiyor, içmeyi durduramadıkları için içmeye devam ediyor. İnsanlara, kalıcı kurtulmanın basit yolunu, kafada nasıl bitireceklerini, mutlu bir içmeyen olmayı öğretmek gerekiyor. Ancak bunları öğretirseniz kurtulabilirler, sigaranın zararlarını anlatarak onları kurtaramazsınız. Yoksa her gün 300 insan sigara yüzünden erken ölmezdi bu ülkede…

  Şeker insan vücudunu nasıl etkiler?

  Rafine şeker ve kimyasal şeker bağımlılık yapar. Yüksek şeker serotonin hormonu salgılanmasına neden olur. Serotonin hormonu mutluluğu arttırır. Beyin sürekli mutlu olmak ister ve sürekli kimyasal rafine şeker yeme dürtüsü yaratarak yemek yeme arzusu oluşturur.

  Kimyasal şeker ve dört zararlı karbonhidrat (unlu gıdalar, mısır, pirinç ve patates) hızla kan şekerinizin yükselmesine ve aniden düşmesine neden olur. Şeker ve zararlı karbonhidratlar açlık kısır döngüsü yaratır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz