Diğer
  Ana SayfaHaberDeprem Yardım Başvurusu nasıl yapılır? Deprem destek ödemesi detayları

  Deprem Yardım Başvurusu nasıl yapılır? Deprem destek ödemesi detayları

  -

  Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilin vatandaşlarını etkileyen depremde, depremzedeler için yardım ödemesi yapılacağı açıklandı. Evini kaybeden depremzedeler yardım başvurusu için yapılması gerekenleri merak ediyor. Peki, deprem yardım başvurusu nasıl yapılır? Deprem yardım başvurusu sonrası ne kadar ödeme yapılacak? Kimler başvurabilir? İşte tüm detaylar…

  ”100 MİLYAR LİRALIK BİR KAYNAK TAHSİS ETTİK”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan taşınma yardımı ile ilgili olarak, “Devletimiz personeliyle kurumlarıyla aracı gereciyle tüm imkanlarıyla vatandaşının yanındadır. Tüm bu çalışmalar için öncelikle 100 milyar liralık bir kaynak tahsis ettik.

  DEPREM YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  10 bin lira yardım parası depremde zarar gördüğü tespit edilen ailelerin hesabına yatırılacak. Buna göre vatandaşlarımızın herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmayacağı bekleniyor.

  DEPREMZEDELERE NE KADAR YARDIM PARASI ÖDENECEK?

  Oturduğu binalar yıkılmış, ağır veya orta hasar görmüş vatandaşlarımıza hane başına 15 bin TL taşınma yardımı yapılacak.

  Yine bu hanelerdeki vatandaşlarımızdan konteyner kentler dışında barınacaklara ev sahibi olanlar için aylık 5 bin lira, kiracı olanlar için aylık 2 bin lira kira yardımı yapılacak. 10 bin lira yardımı almak için başvuru olmayacak.

  Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Ailelere deprem bölgesi dışındaki illere kendi araçlarıyla götüren vatandaşlarımızın yakıt masraflarını karşılıyoruz. Ayrıca depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin TL nakdi yardımda bulunuyoruz” dedi.

  - Advertisement -

  10 BİN TL DEPREM YARDIMI ÖDEMESİ NE ZAMAN VERİLECEK?

  10 bin TL deprem yardımının hangi tarihlerde hesaplara yatırılacağı henüz belli olmadı.

  Deprem Yardım Başvurusu

  YARDIM BAŞVURUSUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

  Deprem taşınma desteğinden afet bölgesi ilan edilen illerdeki vatandaşların yararlanması bekleniyor.

  Yardıma ilişkin detayların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

  AFAD Başkanı Yunus Sezer 10.02.2023’te yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızdan herhangi bir şekilde afetzede olduklarına dair belge ya da ‘depremzede bilgi kartı isteniyor’ şeklindeki iddiaları yanlış. Bizim istemediğimiz bir belge bu. ‘İsteniyor’ şeklinde değişik değerlendirmeler var. Herhangi bir belge istemiyoruz biz.” dedi.

  AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEN İLLER

  • Kahramanmaraş
  • Hatay,
  • Gaziantep,
  • Osmaniye,
  • Adıyaman,
  • Adana,
  • Malatya,
  • Şanlıurfa,
  • Diyarbakır,
  • Kilis.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz