Diğer
  Ana SayfaGüzellikGenital estetik ihtiyacınız için: Ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler

  Genital estetik ihtiyacınız için: Ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler

  -

  Genital estetik son yıllarda kadınlar tarafından oldukça araştırılan ve merak edilen bir alan. Pek çok fiziksel ve fonksiyonel şikayetin çüzümünü sunan genital estetik artık daha rahat konuşuluyor ve tercih ediliyor.

  Geçmişte genital bölgede yaşanan problemler konuşulmuyor ve üstü kapatılıyordu. Neyse ki bu durum zamanla değişti ve pek çok kişi sorunların çözümü için genital estetikten faydalanıyor. Op. Dr. Feyza Ağaca Güler, genital estetik hakkında merak edilenleri anlattı.

  GENİTAL ESTETİK İŞLEMLER NEDİR?

  Kadınlarda genital estetik işlemler; dış genital bölgede bulunan labiumlar, klitoris, vajina girişi ve vajinayı kapsayan hem estetik hem eş zamanlı fonksiyonel amaçlı yapılan ameliyatlar ve ameliyatsız kozmetik uygulamaların tamamını oluşturuyor.

  HANGİ PROBLEMLERİN GİDERİLMESİNDE KULLANILIYOR?

  Genital estetik işlemlere ihtiyacı geniş bir spektrumda değerlendirebiliriz. Öncelikle fonksiyonel problemlerden başlarsak; vajinada gebelik ve doğumlar, iri bebek doğurma öyküsü ve malesef geçen zamanın önlenemez etkisinin dokuda bıraktığı kollajen kaybına bağlı genişlemeler, deformasyonlar, cinsel ilişki sırasında partneri hissedememe ilişkiden alınan hazzın azalmasına sebep olabiliyor. Sağlıklı ve tatminkar cinsel hayatın kişinin beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkisini göz önüne aldığımızda, yaşanan sorun belli bir noktaya geldiğinde kişiyi çözüm arayışına itiyor. Ayrıca yine vajinal deformasyonun sebep olduğu hem cinsel ilişki hem günlük hayatta istemsiz ve kontrolsüz vajinal gaz çıkışı kişiyi ilişkiden uzaklaştıracak kadar yoğun olabiliyor ya da sosyal hayatında zor durumda bırakabiliyor. Labiumların (dış genitalde iç dudaklar) sarkması, dış dudaklardan daha uzun olması özellikle vajen girişini kapatması tekrarlayan vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabiliyor, ilişkide vajinal girişini kapatıyorsa ağrılı ilişkiye sebep olabiliyor. Görünüşün bu şekilde oluşu, asimetriler günlük hayatta özellikle dar kıyafet ve mayo ile göze çarpan bir şişkin alan oluşturabiliyor ve bu durumda kişiye rahatsızlık veriyor. Yine bazı kişilerde cinsel hayatta özgüven eksikliğine sebep olabiliyor.

  CERRAHİ YANİ AMELİYATLI İŞLEMLER NELER?

  En sık uyguladığımız işlemler vajinoplasti ve labioplasti ameliyatları. Vajinoplasti ameliyatı; varsa eşlik eden komşu organ (idrar torbası, bağırsaklar) fıtıklaşmaları ile birlikte bölgenin bağ dokusundan itibaren kat kat onarılarak vajinanın daraltılması işlemi. Labioplasti ise; dış genitalde iç dudak kısımlarının estetik, iz bırakmayacak şekilde kısaltılması, küçültülmesi, sarkan buruşuk olan dokunun çıkartılması ameliyatı. Çoğunlukla eş zamanlı bir şekilde klitoris üzerinde yoğun toplanmış olan hem görünüş nedeniyle kişiyi rahatsız eden, hem de cinsel uyarılmada zorluk yaratan dokunun çıkartılarak estetik görünümü bütün hale getirilmesi için hudoplasti ameliyatını da uyguluyoruz.

  - Advertisement -

  AMELİYATSIZ İŞLEMLER NELER?

  Sosyal hayata dönüşün hızlı olması nedeniyle ameliyatsız çözümlere ilgi de artıyor. Bu noktada fraksiyonel karbondiyoksit lazer işlemi ön plana çıkıyor. Lazer uygulamaları ile yaklaşık 20 dakikalık ağrısız uygulama, kişide özellikle anatomik bütünlük bozulmamış ise ilk seanstan itibaren vajinal daralma, sıkılaşma sağlayan ve vajinada kollajen üretimini tetikleyen hızlı bir vajinal rejuvenuasyon, gençleştirme, yenileme işlemidir. Lazer uygulamasını vajinal kuruluk probleminin çözümünde, tekrarlayan mantar enfeksiyonun tedavisinde de yaygın olarak kullanıyorum. Cinsel isteksizlik fiziksel sebeplere bağlı ise çözümünde PRP (platelet rich plasma) ile vajinada g noktası olarak bilinen alanın uyarılmasını arttırmak için O-shot, yine aynı amaçla dolgu maddeleriyle yaptığımız G-shot uygulamalarından oldukça fayda görüyoruz. Genital bölgede kararmalar için uyguladığımız lazer, mezoterapiler ve PRP uygulamaları da yine ameliyatsız işlemlerimizden.

  Eklemek istedikleriniz var mı?

  Genital bölge estetiği eskiden konuşulmayan ve bilinmez bir konu iken, bu denli bilgi talebinin artmasıyla birlikte aslında kadınların bedenlerine bir bütün olarak bakmaya başladığını göstermesi açısından çok önemli buluyorum.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz