Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamile bir kadına söylenmemesi gereken 9 şey

  Hamile bir kadına söylenmemesi gereken 9 şey

  -

  Hamilelik hem büyük bir heyecanın hem de anne adayları için endişelerin, kaygıların yaşandığı uzun muhteşem bir maraton. Vücut kimyasında değişiklikler, hormonlar, anne adayının karnında gün gün büyüyen o müthiş bebeğin vücuda, organlara yaptığı baskı… Bu süreci tatsız hale getirmemek için hem eşlerin hem de çevredekilerin anne adaylarına söylememesi gerekenleri listeledik.

  ‘KEŞKE ERKEK OLSA’, ‘KEŞKE KIZ OLSA’

  Bebeğin cinsiyeti değil sağlığı önemlidir. Bu nedenle eşlerin bir tercihi, ön cümleleri olmamalı. Anneye böyle gereksiz, yanlış bir baskıyı ne siz hissettirin ne çevrenizin hissettirmesine izin verin. Unutmayın önemli olan tek şey anne ve bebeğin sağlığıdır.

  KAÇ KİLO ALDIN?

  Sıklıkla rastlanan sorulardan biri de anne adayının kilosuyla ilgilidir. Aslında hamilelik dışında da bir kişinin kilosunu sormak hoş değilken bir de anne adayına sık sık kaç kilo aldığını sormak oldukça rahatsız edici olacaktır. Evet, eşinizin karnı büyüyor, bebeğin büyümesi sizin için mutluluk kaynağı. Ancak siz mutlu olsanız da bu durum sürekli dilinizde olmamalı. Emin olun kilosunu takip etmek rahatsız edici olacaktır. Bırakın kilosunu siz değil eşiniz takip etsin. Gözünüz sürekli tartıda olmasın.

  NORMAL Mİ SEZARYEN Mİ?

  Gebelik macerası sürüyor… Filmin sonunu henüz bilmiyoruz… Anne adayına normal doğum mu yapacaksın sezaryen mi gibi gereksiz sorularla bunaltmayın.  Emin olun bu sorunun bilimsel bir dayanağı da yok. Bırakın bu kararı doktoru, anne ve bebeğin sağlık durumuna göre versin. Zaten doktor seçimini de eşinize bırakın. Hamilelik uzun bir süreç. Anne adayının kendisini rahat hissettiği, güvendiği bir doktorla ilerlemesi gebelik sürecindeki huzuru için de önemli olacaktır.

  - Advertisement -

  HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ BEBEĞİ ETKİLİYOR

  BEBEK KAÇ KİLO?

  Anne adayları süreç içinde zaten sık sık karnındaki bebeğin durumunu merak ederken, iyi bakıp bakamadığı endişesini taşırken bir de siz sürekli bebeğin kilosunu sormayın. Önemli olan bebeğin kilosu değil sağlıklı olup olmadığıdır.

  SÜTÜN YETİYOR MU?

  Geldik doğum sonrasına… Zaten anne adaylarının büyük bölümü sütüm yetecek mi endişesi taşırken bir de siz bu sorularla strese sokmayın.

  KAÇ KİLO VERDİN?

  Ve rahatsız edici bir soru daha… Bebek dünyaya geldi, anne mutlu, baba mutlu… Vücut formunu en iyi bilecek olan yine annedir. Annenin kaç kilo verdiğine dair sorular, meraklı bakışlar oldukça rahatsız edici olacaktır.

  YALNIZ DEĞİLSİNİZ

  Bilin ki o bebeği isteyen 2 kişisiniz.  İnternetten okuyorsunuz, araştırıyorsunuz… Ancak her öğrendiğiniz yeni bilgiyle eşiniz üzerinde baskı yapmayın. Zorla yemek yedirmeye çalıştırmayın.  Hem annenin hem bebeğin sağlığını, değerlerini takip eden bir doktoru olduğunu unutmayın.

  DAHA HABERİ ALIR ALMAZ YAYMAYIN

  Gebelik haberini alır almaz bu durumu hemen çevredekilere anlatmak da anne adayını strese sokabilir. Emin olun daha bebeğiniz minicik ve özellikle ilk 3 ay için her türlü riske açık. Bu nedenle sabırlı olun ve anne adayı isteyene kadar bu minik sırrınız aranız kalsın. Çünkü olumsuz bir durumda anne adayının ne kadar üzülebileceğini göz ardı etmeyin.

  BEBEK EŞYASI İÇİN BEKLEYİN

  Anne, baba olmak… Bu muhteşem serüvende riskler de var. O nedenle bebeğinize hemen ilk aydan eşyalar almaya başlamayın, odasını hazırlamayın. Bu konuyu doktorunuza sorabilirsiniz. Hangi aylarda riskler artık daha fazla azalmış oluyor?  Az sabır…

  HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR  1 Yorum

  1. Merhaba benim 1 oğlum var 10.cu ayına gırdi yeni adet oldum 5 gun sürdü ama 4 gündür geciyor sırt ağrım cok ve sancım cok acaba hamilemiyim yoksa normalmi

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....