Diğer
  Ana SayfaYaşamKedi ve köpeklerin tüy dökme sürecinde ne yapmalıyız?

  Kedi ve köpeklerin tüy dökme sürecinde ne yapmalıyız?

  -

  Kedi ve köpek dostlarımızın sıcaklarla sınavı neredeyse bitti. İlkbahar ve sonbahar özellikle şehirde yaşayan dostlarımız için en güzel dönem. Evde uçuşan tüy yumakları ise bu ayın bizi bekleyen kötü sürprizi olabilir. Varsın olsun, biz onların her şeyine bayılıyoruz.

  Kedi ve köpekler özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökerek yeni mevsime uyumlanıyor. Yazın güneşin yakıcı etkisinden, kışın soğuktan korunmak için tüylerini değiştirmeleri gerekiyor. Bu nedenle de havaların soğumaya başladığı şu günlerde evde tüy yumakları uçuşmaya başlamış olabilir. Tüy dökme miktarı dostumuzun cinsine, yaşına, hormonlarına, ortamına ve genel sağlığına göre değişebiliyor. Peki bu süreçte neler yapabiliriz?

  KEDİ VE KÖPEKLERİN TÜY DÖKME SÜRECİNDE NE YAPMALIYIZ?

  • En etkili çözüm düzenli tarama. Özellikle mevsim geçişlerinde köpeğinizin ırkı ne olursa olsun düzenli tarama yapmalısınız. Çözüm kesinlikle makine tıraşı değil. Tüylerinin çok kısa kesilmesi deri hastalıklarına neden olabilir. Tüyleri dolaşmışsa ya da düğümler olduysa makas tıraşı yapmak çok daha iyi bir seçenek.
  • Fırçalama, hem köpeğinizin bakımlı tüy ve sağlıklı bir deriye sahip olmasına yardım eder hem de vücudunda herhangi bir hastalık belirtisi varsa fark etmenizi kolaylaştırır. Köpeklerinizin tüylerini önce çıkış yönüne, sonra ters yöne ve son olarak yine çıkış yönüne doğru fırçalayın.
  • Balık yağı ve Hindistan cevizi yağı tüylerinin daha sağlıklı ve parlak olmasına yardım eder. Derilerini nemlendirdiği için kuruluğa bağlı kaşıntıyı da azaltır.
  • Veteriner hekiminizden alacağınız şampuanlar tüy ve deri sağlığı için en uygun olanları olacak. Parfümlü ürünlerden uzak durmaya çalışın.

  Unutmayın, her patili az ya da çok tüy döker. Onun hayatınıza kattıklarını düşününce aslında eminiz bu sizin için çok büyük bir sıkıntı değil. Varsın bundan rahatsız olanlar da mevsim geçişlerinde size uğramayıversin…

  YORGUN KÖPEK MUTLU KÖPEKTİR!

  Her köpeğin hem fiziksel hem de zihinsel egzersize ihtiyacı var. İlk kural: Büyüklüğü ne olursa olsun bir köpeğin günde en az iki saat yürümesi gerekiyor. Bazı araştırmalar, 15 dakikalık zihinsel aktivitenin, 1,5 saatlik aktif yürüyüşe eş değer olduğunu gösteriyor. Tabii bu yürümeseniz de olur demek değil. Yürümek şart ama yeterli olmayabilir. Evde onunla yapabileceğiniz aktiviteleri de gözden geçirin deriz…

  TAHMİN OYUNU

  - Advertisement -

  Zihinsel olarak yormanın en kolay yollarından biri bu. Bir ödül maması alın. Koklattıktan sonra elleriniz arasında yerini değiştirerek kafasını karıştırın. Sonra yumruklarınız arasına sakladığınız mamayı ona uzatın. Eğer doğru elinize dokunursa avucunuzu açıp mamayı verin. Bulamazsa devam.

  BUL BAKALIM

  Boş bir kutuyu kumaş kırpıklarıyla doldurun. Parçalar yutamayacağı büyüklükte olsun ve mümkünse bu oyunu birlikteyken oynayın. Kumaşların arasına küçük ödül mamaları koyarak ona doğru uzatın. Bırakın kumaşlar arasındaki mamaları bulmaya çalışsın. Alışma aşamasında mama miktarını biraz fazla tutabilirsiniz.

  ÇILDIRTAN MAMA KABI

  Bu önerimiz özellikle hızlı yiyicilere. İçerisinde girinti-çıkıntı olan mama kapları can dostunuzun yemesini yavaşlatacak. Aralardan almaya çalışırken zaman kaybedecek. Ve bunu yaparken daha hızlı yapabilmenin formülünü araması onu yoracak. Bir taşla iki kuş vurmak bizim işimiz!

  BİLİYOR MUSUNUZ?

  İskandinav ülkelerinde, köpeğinizi altı saatten fazla yalnız bırakmak zorundaysanız kanunen bir köpek bakıcısı tutmanız gerekiyor.

  EVDE HAZIRLIK

  Eve gelmeden önce neler almalı?

  Tchibo Tüy Fırçası 199 TL
  HiPet Şampuan 179 TL
  Mutamin Somon Yağı 156 TL
  Wero Akıllı Kedi Köpek Mamalığı 3.690 TL

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz