Diğer
  Ana SayfaSağlıkPandemi dönemi varise davetiye çıkarıyor

  Pandemi dönemi varise davetiye çıkarıyor

  -

  Halk arasında “varis” olarak bilinen venöz yetmezlik, kapalı alanlarda hareketsiz yaşamın arttığı kış aylarında daha çok kendini gösteriyor. COVID-19 salgını nedeniyle iş hayatında önemli ölçüde evden çalışma sistemine geçilmesi ile sıkça gerçekleşen sokağa çıkma yasakları da hareketsizliği ve buna bağlı varis oluşumunu beraberinde getirebiliyor.

  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Barlas, varisin venöz yetmezliğin belirtisi olduğuna dikkat çekerek, “Toplardamarlar (ven); vücudumuzdaki kirli kanı temizlenmek üzere kalbe ve akciğerlere taşıyor. Bacak venleri, bu görevi aşağıdan yukarıya yani yerçekiminin aksine gerçekleştirdiklerinden, içinde tek yönlü olarak çalışan kapakçıklar bulunuyor. Bu kapakçıkların bozulması ve geriye kaçırmasına ‘venöz yetmezlik’ deniyor. Venöz yetmezliğin belirtilerine de varis adı veriliyor. Tanıda, kişinin bilinçli olması önem taşıyor.

  Ayak bileklerindeki şişlik veya çorap lastiği izi, kılcaldan kalına doğru farklı çaplarda olabilen damarların bacaklarda fark edilmesi ile huzursuzluk hissi ilk belirtiler arasında yer alıyor. Böyle durumlarda bir kalp-damar cerrahıyla şikayetlerin paylaşılması, bacağın muayene edilmesi ve venöz doppler adı verilen çok ayrıntılı bacak ultrason incelemesi gerekiyor. Tanı sonrasında ise hastaya özel tedavi yöntemi belirleniyor” diyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz