Diğer
  Ana SayfaİlişkiErkeklerde 50 yaş sonrası cinsel sorunlar ve çözümleri

  Erkeklerde 50 yaş sonrası cinsel sorunlar ve çözümleri

  -

  50 yaş üzeri erkeklerde sertleşme sorunları, erken boşalma ve cinsel isteksizlik görülebilir. Ancak bunların birçoğu, çözümü mümkün durumlardır. Peki, 50 yaş üzeri görülen cinsel problemler nelerdir? Çözümleri nelerdir? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

  Cinsellik alanı, çoğu zaman etraftan duyduğumuz doğru-yanlış bilgilerle doludur. Cinsel bilgi edinme genelde; ergenlik döneminde yaşıtlarla konuşma veya internet bilgilerinden olmaktadır. Burası da gerçekçi olmayan bilgiler içermektedir.

  Erkeklerde cinsel yaşam ergenlikle başlar ve tüm yaşam boyu devam eder. Bazı durumlar sekteye uğrasa da, genelde sorun olmaz. Ancak insanlarda yaş dönümleri; kendini gözden geçirme dönemleridir. Tıpkı diğer sağlık sorunları için check-up yapıldığı gibi, insan da kendi bedenindeki değişiklikler anlamaya çalışır. Ancak bilgi yetersizliği ve çevreden duyduğu doğru-yanlış bilgiler kafasını karıştırır. 50 yaş üzeri erkeklerde sertleşme sorunları, erken boşalma ve cinsel isteksizlik görülebilir. Ancak bunların birçoğu, çözümü mümkün durumlardır.

  50 YAŞ SONRASI CİNSEL SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

  1. Cinsellik beyinin bir işlevidir. Yaşla birlikte sıklık azalsa da (bazen hiç azalmaz), yaşam boyu devam eder.
  2. Yaşla birlikte sağlık sorunları artar. Bazı ilaçlar sertleşme sorununa neden olabilir. (tansiyon, şeker, depresyon ilaçları) İlaç kullanıyorsanız, bu sorunu hekiminizle paylaşın. İlaç değişikliği sorunu çözer.
  3. Bazı alışkanlıklar (alkol, sigara ve uyuşturucu gibi), cinsel isteksizlik veya sertleşme sorunu yapabilir. Bu alışkanlıklardan vazgeçin.
  4. Yaş dönümlerinde, depresyona eğilim artar. Depresyon birçok cinsel soruna neden olabilir. Bu durumlarda, yardım almaktan çekinmeyin.
  5. Arkadaşlarınızdan aldığınız önerilerle, sertleşme sorunu için ilaç kullanmayın. Bir hekimden yardım alın. Bu ilaçlar yan etki yapabilir.
  6. Sertleşme sorunun çoğu zaman nedeni, psikolojiktir. Lütfen; bir üroloğa ve psikiyatriste gitmeden, ilaç kullanmaya başlamayın.
  7. Bu yaşlarda; sorumlulukların artışı, işkoliklik ve yeterince dinlenememe veya eşle çatışmalar cinsel isteksizlik yapabilir. Bu konulara dikkat edin.
  8. Zaman zaman cinsellikte kısa süreli sorunlar yaşanabilir, endişelenmeyin. Sürekli yüksek performansta olamazsınız. Acele etmezseniz, çoğu sorun, kendiliğinden geçmektedir.
  9. Mümkün olduğunca kısa süreli de olsa, egzersiz yapın. Sağlıklı kişinin cinsel yaşantısı da sağlıklı olacaktır.
  10. 50 yaş üzerinde cinsel isteksizlik, erken boşalma veya sertleşme sorunu yaşıyorsanız, mutlaka üroloğa ya da cinsel tedavi yapan bir psikiyatrist veya klinik psikoloğa başvurun. Yardım almaktan utanmayın ve çekinmeyin.

  Cinsel sorunlar da diğer sağlık sorunlarından farklı değildir. Bu konuda yardım almak sorunları kısa sürede atlatmanızı sağlayacaktır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz