Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaç nasıl sağlıklı uzar? İşte saçın uzamasını etkileyen faktörler

  Saç nasıl sağlıklı uzar? İşte saçın uzamasını etkileyen faktörler

  -

  Genetik önemli bir rol oynasa da beslenme ve diyetinizden, hava durumuna, kirlilikten saç bakımınıza kadar pek çok faktör saç sağlığı için oldukça önemlidir. Peki, saç sağlıklı şekilde nasıl uzar? Bu soruyu bir uzmana sorduk… İşte yanıtları…

  Saçın sağlığı, dökülmemesi için genetik faktörler dışında bir de yapılabilecekler var. Örneğin Omega 3, yeterli protein, çinko, kullanılan saç bakım ürünleri, saçın ne sıklıkla yıkandığı gibi faktörler saçınızın nasıl göründüğü; hatta ne kadar döküldüğü üzerinde etkilidir. Bu makalede ise saçların nasıl sağlıklı şekilde uzayacağı konusuna bakıyoruz. Trikolog, Saç Bilimi Uzmanı Serap Öztürk Niya, saçların sağlıklı uzaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini tüm ayrıntılarıyla anlattı.

  Niya, “Saçlarımız vücudumuzun bir parçasıdır ve hatta sağlığımızın barometresi diyebiliriz, sağlıklı saçlar için proteinden zengin sağlıklı bir beslenme önem taşımaktadır” diyor. Niya’nın sorulara yanıtları şöyle:

  SAÇIN UZAMASINI ETKİLEYEN DURUMLAR NELERDİR?

  Hepimizin saçı ayda 1-1,5 cm arası uzar bu da kişiden kişiye değişebilir. Saçın uzamasını etkileyen sebepler arasında; kansızlık, saça uygulanan kimyasallar ve açma, ağartma işlemleri bulunmaktadır.

  Ultraviyole güneş ışınları, havuz ve deniz suyu, aşırı fırçalama gibi etkenler saçın kütikül tabakasını hasarlandırabilir korteksi zayıflatıp saçın ana yapısını oluşturan sülfür bağlarını kopartabilir. Bu da saçta kırılmalara ve kopmalara yol açar ve dolaylı olarak saçın uzamasını engeller.

  - Advertisement -

  Elbette ki saçlarımız bütün bu etkilere maruz kalabilir ancak saçımızı koruyacak yöntemler mevcut kimyasal işlemler sonrasında saçı nemlendirip, keratin yönünden saçı destekleyecek saç maskeleri, saç sağlığı için doğru yöntemlerdir. Saçlarımızı her ay düzenli olarak uçlarından 1-2 cm kestirmek de faydalıdır.

  SAÇ SAĞLIĞINI KORUMAK VE ARTIRMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

  • Saç sağlığını korumak ve artırmak için genetik mirasımızda saç kaybı var ise özellikle kan değerleri ve hormon değerlerine dikkat edip eksiklik var ise bu değerler doktor kontrolünde giderilmelidir. -Bunların yanı sıra, iyi uyku ve beslenme çok değerli ve faydalıdır.
  • Saç kaybı çözümü için günümüzde birçok yöntem mevcuttur. Saç yıkıma uğramadan trikolojik yöntemlerle korunup güçlendirmek mümkündür. Erkeklerde saç ekimi de çözüm yöntemlerinden biridir.
  • Kişiler günlük rutinlerinde saçlarının durumuna göre yağlı saçlar ve kepekli ve kabuklu saçlar uygun şampuanla her gün yıkanmalıdır.
  • Saçları kuru olan kişiler ise saçlarını gün aşırı veya haftada 3 kez gibi yıkamalıdır.
  • Saçlarımız hiçbir zaman çok sıcak suya ve ısısal (aşırı sıcak) işlemlere maruz kalmamalı, aşırı sıkı ve gergin toplanmamalıdır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz