Diğer
  Ana SayfaGüzellikBeyaz saç koparılırsa yerine daha fazla beyaz saç çıkar mı?

  Beyaz saç koparılırsa yerine daha fazla beyaz saç çıkar mı?

  -

  Saçları beyazlamaya başlayan insanların çevrelerinden sık sık duyduğu bir efsane vardır: Bir beyaz saç telini koparırsanız yerine 2 tane ya da 10 tane daha çıkar… Peki, gerçekten beyaz saç tellerini koparmak beyazları artırır mı? Bu sorunun yanıtı hayır. Yani bu iddia doğru değil… Peki, gerçek ne? Bu konudaki uzman yorumları ve araştırmalar bakalım… (Bu yazının ardından Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı? 10 soruda yazın saç bakımı yazımızı da okuyabilirsiniz…)

  UAMS’tan tıp doktoru Dr. Shaskank Kraleti bu efsaneyi şöyle çürütüyor:

  “Beyaz bir saçı yolmak size sadece onun yerine yeni bir beyaz saç getirecektir çünkü folikül başına büyüyebilen sadece bir saç teli vardır. Çevresindeki teller kendi foliküllerinin pigment hücreleri ölene kadar beyazlaşmaz.”

  Kraleti, saçı çevreleyen foliküldeki pigment hücreleri öldüğünde saçınızın gri veya beyaza döndüğünü söylüyor: Bir saç kopardığınızda yerine yenisi çıkar ve pigment hücreleri artık pigment üretmediğinden bu yeni saç da beyaz olur.”

  YİNE DE KOPARMAMAK GEREKİR ÇÜNKÜ…

  Tabi ki bu durum saç tellerini koparmak anlamına gelmiyor. Kraleti, “Kurtulmanız gereken gri veya beyaz bir saç varsa, çok dikkatli bir şekilde kesin. Yolma, koparma kıl folikülünü travmatize edebilir ve herhangi bir folikülün tekrarlanan travması enfeksiyona, yara oluşumuna veya muhtemelen kel lekelere neden olabilir”

  - Advertisement -

  PEKİ BU DÜŞÜNCE NEREDEN ÇIKIYOR?

  Peki, bu hatalı inanış nasıl ve neden yayıldı? Muhtemelen daha önce beyaz saçlarını koparan insanların yaş nedeniyle saçları beyazlamaya devam ettiği için bu durumu beyaz telleri koparmaya başladılar. Yani aslında beyaz teller koparılmasa da saç beyazlamaya devam edecekti.

  İLGİLİ İÇERİKLER

  Evde yapabileceğiniz doğal ve kolay saç bakım maskeleri:12 tarif
  Saç dökülmesine yol açan nedenler nelerdir?
  Saça faydalı yağlar hangileridir? İşte saçlara iyi gelen doğal yağlar
  Sağlıklı saç nedir? Sağlıklı saçlar için 11 ipucu  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz