Sebze yiyerek C vitamini depolayın!

26122013 cvitamini1 Lahana: 
Bol miktarda B, C ve E vitamini ile potasyum içeren lahananın, şeker ve romatizma hastaları için çok faydalı olduğu belirtiliyor. İçeriğindeki kükürt ve vitaminler ile kanı temizleyip cildi güzelleştiren lahana, idrar söktürüyor, vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri de idrarla dışarı atıyor.

 

Brokoli: B1 ve C vitamininden zengin olan brokoli ayrıca yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum içeriyor. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolide havuçtan daha fazla beta karoten bulunuyor.

 

Semizotu: Bir su bardağı kıyılmış semizotu yalnızca 16 kalori olmasına rağmen, 15 mg C vitamini içeriyor. Diyabetiklerde susuzluğu azaltan, kilo fazlası olanlara kilo kaybettiren semizotu, yeşil salata olarak yenmesi halinde tüm bu özelliklerinden daha çok yararlandırıyor.

 

Domates: 
İçinde bol ve çeşitli vitamin, mineral ile faydalı organik asit barındıran domateste bulunan C vitamini, tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50sinden daha fazla Böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktüren bir sebze olan domates, vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eritip idrarla dışarı atarak, vücutta biriken suyu da boşaltıyor. Ancak mevsiminde tüketmek kaydıyla…

 

Soğan: A, B ve özellikle de C vitamini içeren soğanda ayrıca bol miktarda fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda faydalı maddeler bulunuyor. Kalp ve prostat bozukluğu, romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklara iyi gelen soğan aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücü olarak da biliniyor.

 

 

Turp: İçeriğinde bol miktarda C vitamini, iyot ve kükürt bulunan turpun, karaciğeri çalıştırdığı, böbreklerdeki kum ve taşı döktüğü, bronşlara iyi yönde etki ettiği ve cildi güzelleştirdiği de vurgulanıyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here