Siyah noktalardan arınmanın 8 yolu!

Kir, yağ ve ölü hücrelerin oluşturduğu siyah noktalardan sonsuza kadar kurtulmak hayal olabilir… Ama olabildiğince temizlemek, oluşumunu azaltabilmek sizin elinizde!

Derleyen: Elif Gürsoy

Güneş ışınları, pigmentasyon artışı, deri rahatsızlıkları ve sivilce izleri gibi nedenlerin oluşturduğu siyah noktalardan kurtulmak bir hayli zor. Anlık olarak temizlendiğini düşünsek de kısa bir süre sonra tekrar beliren noktalar, ergenlik ve regl dönemlerinde artıyor. Cilt hassasiyeti olanlarda ve tıkanmış cilt gözeneklerine sahip kişilerde daha fazla görülüyor. Siz, siyah noktalardan kurtulabilmek için hangi yolları denediniz bilmiyoruz ancak evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel siyah nokta maskesi tariflerine de bir şans verin isteriz!


Hassas ciltlere
Malzemeler
1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ya da unu
1 yemek kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı yoğurt

Uygulanışı
Yulaf ezmesi ya da ununa, yoğurt, limon suyu ve zeytinyağını ekleyip iyice karıştırın. Maskeyi süreceğiniz alanın genişliğine göre önceden temizlediğiniz cilde, pamukla veya parmaklarınızla karışımı iyice yayın. 20-25 dakika bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.


Temiz ve yumuşak
Malzemeler
1 yemek kaşığı kil
1 yemek kaşığı gül suyu
1 yemek kaşığı elma sirkesi

Uygulanışı
Tüm malzemeleri bir kapta macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Uygulamak istediğiniz bölgeye sürüp, kil iyice kuruyana kadar yaklaşık 25 dakika bekleyin. Önce ılık, sonra da soğuk suyla yıkayarak temizleyin.


Peeling hamlesi
Malzemeler
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı Türk kahvesi
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı toz şeker

Uygulanışı
Malzemeleri derin bir kaba alıp, tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı fazla baskı uygulamadan tam 3 dakika olacak şekilde cildinize ovalayarak yedirin. Ovalama işleminden sonra ılık su ile cildinizi temizleyin. Gözenekleri açmak için maskeden sonra, cildinizi gül suyu ile temizleyebilirsiniz.


Yeşil çay ferahlığı
Malzemeler
1 yemek kaşığı toz yeşil çay
1 yemek kaşığı limon suyu
1/2 çay kaşığı tuz

Uygulanışı
Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Yeterli kıvamı aldığınızda, temiz cildinize ve özellikle siyah noktalı bölgeye uygulayın. 15-20 dakika bekletip soğuk suyla yıkayın.


Pürüzsüz etki
Malzemeler
1 çay kaşığı tarçın
1 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı toz zencefil
1 çay kaşığı Türk kahvesi

Uygulanışı
Malzemeleri bir kapta iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze eşit dağılacak şekilde sürün. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Düzenli olarak uygulandığında 10 gün içinde etkisini görmeniz mümkün.


Hindistan cevizi yağı aşkına!
Malzemeler
1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu
2 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Uygulanışı
Tüm malzemeleri küçük bir kapta karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı temiz cildinize, dairesel hareketlerle ve özellikle siyah noktalı bölgelerinize uygulayıp 3 dakika bekletin. Süre dolduğunda ılık suyla temizleyin. Tercihe göre en son adımı, kullandığınız nemlendirici kremle tamamlayabilirsiniz.


Süt ve bal ikilisi
Malzemeler
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı süt
1 çay kaşığı yulaf ezmesi unu
1/2 çay kaşığı bal

Uygulanışı
Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra, hafif kaynamaya başlayana kadar ısıtın. Biraz ılınmasını bekleyin. Yalnızca siyah noktaların bulunduğu bölgeye uygulayarak, yaklaşık 20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayıp, nemlendirici sürebilirsiniz.


Yumurtanın gücü
Malzemeler
1 yumurtanın beyazı
1 yemek kaşığı limon suyu
1/2 çay kaşığı bal
4-5 yaprak kağıt havlu

Uygulanışı
Yumurta beyazı ve limon suyuyla elde ettiğiniz karışımı yüzünüze eşit miktarda sürün. Tek tek ayırdığınız kağıt havluları, yüzünüzün tamamını kaplayacak şekilde birer birer yerleştirin. 20 dakika beklettiğiniz kağıt havlu parçalarını yüzünüzden yavaş hareketlerle çıkardığınızda, siyah noktaların peçeteye yapıştığını göreceksiniz. Kağıt havluları çıkardıktan sonra yüzünüzü iyice durulayıp, bir nemlendiriciyle yumuşatın.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here