Diğer
  Ana SayfaBebekTıkır tıkır bir beyin için 6 gıda

  Tıkır tıkır bir beyin için 6 gıda

  -

  Ufaklığınızın Einstein’in izinden gitmesini istiyorsanız, onu beyin gücünü destekleyen gıdalarla besleyin.

  Bebeğiniz doğduğunda beyni yetişkin beynin dörtte biri ağırlığında oluyor. Beyin gelişimi için ise kaliteli beslenme önem taşıyor. Özellikle yaşamın ilk yıllarında. Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde beyni üç kat daha büyük hale geliyor ve bin trilyon bağlantı oluşturuyor. Bu dönem hayatındaki en önemli öğrenme dönemi ve fiziksel aktivite ile sosyal becerilerin geliştiği dönemle eş zamanlı oluyor. Çocuğunuz bu hızlı beyin gelişimiyle baş etmek için geniş bir gıda yelpazesine ihtiyaç duyuyor.

  Hayati önem taşıyan vitaminler
  Büyüklerimiz bize “Balık ye” dediklerinde bir bildikleri vardı. Beynin sağlıklı gelişmesi için gerekli olan en önemli besin maddesi yağlı balıklarda bulunan esansiyel yağ asitleri oluyor. Fakat B vitamini kompleksi ve diğer besin maddeleri de önemli, özellikle de beyin fonksiyonlarını etkileyen, odaklanma ve hafızayı güçlendiren kolin adlı vitamin. Sağlıklı, dengeli bir beslenme için çocuğunuza her gün tüm gıda gruplarından gıdalar yedirmeniz gerekiyor. Düzenli öğünler ve ara öğünler beyne giden enerjinin sabit kalması için hayati önem taşıyor. Şekerli atıştırmalıkları sınırlayın, çünkü şeker yüklemesi kanda kısa süreli enerji artışına yol açıyor.

  YAĞLI BALIK
  Somon, taze ton balığı, sardalya ve uskumru omega-3 yağ asitleri açısından zengin. Ancak çocuğunuza haftada iki porsiyondan fazla balık yedirmeyin. Eğer balık sevmiyorsa, patatesli ve paneli balık köftesi hazırlayın. Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz