Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsUyuz neden olur? Uyuz başlangıcı ve uyuzdan korunma yolları

  Uyuz neden olur? Uyuz başlangıcı ve uyuzdan korunma yolları

  -

  Uyuz neden olur? Uyuz başlangıcı nasıl olur? Uyuz hastalığından korunma yolları nelerdir? Uyuz nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl bulaşır? Uyuz tedavisi nasıl yapılır? gibi merak edilen soruların yanıtını Özel Esentepe Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Adnan Öbek verdi. 

  UYUZ NEDİR?

  Uyuz hastalığı, SarcoptesScabiei adı verilen bir tür mikroskobik eklem bacaklı canlı nedeniyle ortaya çıkan parazitik bir hastalıktır.

  UYUZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Geceleri artan yoğun kaşıntı
  • Genital bölgede, koltuk altlarında, bacak arkalarında ve dirsek içlerinde  kırmızı renkli kabarcıklar, yaralar ve döküntüler
  • Yaygın şekilde kızarıklık ve döküntüler; baş, yüz, boyun, sırt ve tüm bedende
  • Uyuz bulaşan kişinin cildinde bazen dişi uyuz akarının deri yüzeyinin hemen altında tünel açması nedeniyle, minik oyuklar görülebilir
  • Uyuz akarları, genellikle parmaklar arasında, bilekteki deri büklümlerinde, diz, dirsek, penis, göğüs ya da omuz bıçaklarında yaşamını sürdürürler.

  UYUZ BAŞLANGICI

  ”Ciltte yoğun bir kaşıntı başlar, bu kaşıntı geceleri artar ve tedavi edilmediğinde döküntü ile cilt yaralarına zemin hazırlar. Kaşıntı hissi genital bölgede, koltuk altlarında, bacak arkalarında ve dirsek içlerinde daha çok hissedilir. Bu durumda, kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması hastalığın ilerlemesine neden olur.”

  UYUZ HASTALIĞI GÖRSELİ

  UYUZ NASIL BULAŞIR?

  Kaşıntılar sürdükçe kaşınan bölgelerin tahriş olabileceğini ifade eden Öbek, buna bağlı olarak deride enfeksiyon belirtilerinin ve yaraların da oluşabileceğini kaydetti. Öbek, toplu taşıma, alışveriş merkezleri gibi kalabalık alanlarda uyuz hastalığının çok kolay yayılabildiğini dile getirerek, “Uyuz hastalığı son dönemde yaygın bir şekilde görülüyor.

  - Advertisement -

  Ortak kıyafet, havlu ve yayatak kullanımı, uzun süreli fiziksel temas ve cinsel ilişki uyuz bulaşma riskini artırır. Bu konuda dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer parmak aralarında, bilekte, dirsekte, göbek çevresinde ve koltuk altında özellikle gece meydana gelen yoğun bir kaşıntı varsa vakit kaybetmeden doktora danışılması lazım” diye konuştu.

  UYUZ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  Uyuz tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Adnan Öbek, bulaşıcı bir hastalık olduğu için erken teşhis ve tedavinin önem taşıdığına dikkat çekti. Öbek, tedavide genellikle losyon vekremlerin kullanıldığını belirterek, “Bazı vakalarda yüzeysel bir tedavi yeterli gelmeyebilir. Bu tip durumlarda oral alınan ilaçlar ve hastalığı hafifletmek için ek ilaçlar verilir.

  Uyuz hastalığından korunmanın en kolay yolu uyuz olan kişiyle cilt temasından kaçınmaktır. Uyuz olan kişinin havluları, nevresimleri ve giysileri en az 60 derece suyla yıkanmalı ve ütülenmelidir. Ayrıca uyuz olan kişinin ailesi de doktora başvurup sağlık kontrolünden geçmelidir” diye konuştu.

  INFLUENZA GERİ GELDİ! İŞTE DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMA YOLLARI

  İŞTE ÖLÜMCÜL KORONA VİRÜSÜNÜN YAYILDIĞI YER

  ÇİNLİ BİLİMCİLERDEN CORONA VİRÜSÜ AŞISI İÇİN İLK ADIM  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz