Diğer
  Ana SayfaHaberAFAD Kırmızı Eylem Planı ve İstanbul ilçeleri deprem risk haritası

  AFAD Kırmızı Eylem Planı ve İstanbul ilçeleri deprem risk haritası

  -

  Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat Pazartesi saat 4.17’de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde depremler meydana geldi. İlk depremler sonrası en büyüğü 6.5 olan 2500’den fazla artçı sarsıntı kaydedildi. Deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da yıkıma yol açtı. Yaşanan felaket Türkiye’de deprem gerçeğini de bir kez daha gündeme taşıdı. Pek çok kişinin, oturduğu il, ilçesinin deprem durumunu merak ediyor. AFAD tarafından geçtiğimiz aylarda hazırlanan Kırmızı Eylem planında İstanbul’da öncelikli dönüşüm geçirmesi gereken bölgelerin yanında riskli semtler de belirtildi. İşte AFAD Kırmızı eylem planı ve ilçe ilçe İstanbul deprem risk haritası…

  AFAD İSTANBUL KIRMIZI EYLEM PLANI

  İstanbul’daki deprem riski taşıyan bölgelere yönelik AFAD’ın hazırladığı ‘Kırmızı Eylem’ planında, çeşitli ilçelerde 100’den fazla semtte acil dönüşüm yapılması gerektiği vurgulanıyor. Dönüşümün hangi bölgelerde aciliyet oluşturduğu ise AFAD tarafından geçtiğimiz kasım ayında hazırlanan “Kırmızı Eylem” başlıklı planlamasında yer alıyor.

  KIRMIZI EYLEM PLANINA GÖRE ÖNCELİKLİ SEMTLER

  Kırmızı, yani öncelikli dönüşümün uygulanması gereken semtler ise ilçeler bazında şöyle sıralanıyor:

  Adalar: “Heybeliada, Nizam, Maden, Kınalı ve Burgazada.”

  Ataşehir: “İçerenköy.”

  - Advertisement -

  Avcılar: “Deniz Köşkler, Cihangir, Ambarlı, Merkez, Gümüşpala, Üniversite, Firüzköy, Mustafa Kemal Paşa ve Yeşilkent.”

  Bağcılar: Yıldıztepe, Evren, Kirazlı, Demirkapı, Hürriyet, Fevzi Çakmak, Yenigün, Kazım Karabekir, Çınar, Yenimahalle, Bağlar, İnönü, Yavuz Selim, Merkez, Mahmutbey, Fatih, Barbaros, Göztepe, Kemalpaşa ve Sancaktepe.”

  Bahçelievler: “Şirinevler, Zafer, Kocasinan, Soğanlı, Hürriyet, Yenibosna, Çobançeşme, Cumhuriyet ve Fevzi Çakmak.”

  Başakşehir: “Ziya Gökalp, Şahintepe ve Güvercintepe.”

  Bayrampaşa: “Altıntepsi, Muratpaşa, Yenidoğan, İsmetpaşa, Terazidere, Ortamahalle, Yıldırım ve Kartaltepe.”

  Beylikdüzü: “Barış, Yakuplu, Kavaklı, Marmara, Adnan Kahveci, Dereağzı, Cumhuriyet, Gürpınar, Büyükşehir ve Sahil.”

  Beyoğlu: “Piyalepaşa, Piri Paşa, Kaptanpaşa, Fetih tepe, Keçeci Piri ve Hacıahmet.”

  Büyükçekmece: “Batıköy, Fatih, Pınartepe, Güzelce, Atatürk ve Hürriyet.”

  Esenler: “Fatih, Nine Hatun, Menderes, Kazım Karabekir, Tuna, Fevzi Çakmak, Oruç Reis ve Çifte Havuzlar.”

  Esenyurt: “Atatürk, Örnek, Saadet dere, İnönü, Namık Kemal, Yenikent, Fatih, İnciryepe, Ardıçlı, Güzelyurt, Mehter Çeşme, Pınar, Talatpaşa ve Merkez mahalleri.”

  Eyüpsultan: “Nişanca, Topcular, Düğmeciler, Defterdar, İslambey, Karadolap ve Güzeltepe.”

  Fatih: “Mevlanakapı, Şehremini, Akşemseddin, Seyyid Ömer, Ayvansaray, Kocamustafapaşa, Derviş Ali, Yavuz Sultan Selim, Yedikule, Hırkai Şerif, Balat, İskenderpaşa, Topkapı, Silivri Kapı, Atıkalı, Molla Gürani, Sümbül Efebdi, Ali Kuşcu, Haseki Sultan, Zeyrek, Karagümrük, Cerrahpaşa, Aksaray, Cibali ve Emin Sinan.”

  Gaziosmanpaşa: “Merkez, Sarıgöl ve Yıldız Tabya.”

  Güngören: “Merkez, Güneştepe, Mareşal Çakmak, A.Nafiz Gürman, Haznedar, Genç Osman, Akıncılar, Sanayi, Mehmet Nesih İzmen, Güven ve Tozkoparan.”

  Kağıthane: “Talatpaşa, Merkez ve Gürsel mahalleleri.”

  Kartal: “Hürriyet, Karlıktepe, Orhantepe, Atalar, Esentepe Petrol İş ve Cevizli.”

  Küçükçekmece: “Kanarya, Cumhuriyet, Cennet, İnönü, Yeliova, Gültepe, Fevzi çakmak, Halkalı, İstasyon, Yenimahalle, Söğütlüçeşme, Kartaltepe, Sultan Murat, Fatih, Kemalpaşa ve Atakent.”

  Maltepe: “Cevizli, Bağlarbaşı, Fındıklı, Girne, Esenkent, Gülsuyu, Aydınevler, Altayçeşme, Gülensu, Zümrütevler, Yalı, Çınar, Altıntepe, Feyzullah ve İdealtepe.”

  Pendik: “Kavakpınar, Velibaba, Kaynarca ve Ahmet Yesevi.”

  Sultanbeyli: “Hamidiye, Turgut Reis, Akşemseddin, Mimar Sinan, Mecidiye, Salgamlı Devlet Ormanı, Ahmet Yesevi, Abdurrahmangazi, Orhangazi, Yavuz Selim, Hasanpaşa, Adil, Mehmet Akif ve Teferruc Tepe Ormanı.”

  Şişli: “Paşa ve Merkez.”

  Tuzla: “Postane, Aydınlı, Şifa, Mimar Sinan, Yayla, İstasyon ve Aydıntepe.”

  Zeytinburnu: “Maltepe, Seyitnizam, Beştelsiz, Sümer, Veliefendi, Veliefendi, Çırpıcı, Telsiz, Nuripaşa, Kazlıçeşme, Yeşiltepe, Merkez Efendi ve Gökalp.”

  AFAD Kırmızı Eylem Planı

  İSTANBUL OLASI DEPREM KAYIP TAHMİNLERİ KİTAPÇIĞI

  Öte yandan İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından, “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” çıktıları özelleştirilmiş ve ilçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılmış ve İstanbul’un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretilmişti. 2020 tarihli çalışmada İstanbul’daki 39 ilçeye ait deprem tehlike ile kentsel üst yapı ve alt yapı unsurlarının deprem risk analizlerini üretmek amacı ile ilçelere özel analizler ve haritalamaları yapılmıştı. İşte İstanbul deprem risk haritası ve 39 ilçeye özel bu kitapçıklara da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  RAPORLA İLGİLİ NOT

  Kitapçıkta sunulan sonuçlar tekil binaların deprem performansı ile ilgili bilgi içermiyor.

  Çalışmayla ilgili şu not da düşülüyor: Bu çalışmada İstanbul ili olası deprem kayıp tahminlerinin güncellenmesi projesi 2019 kapsamında 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu için elde edilen kayıp tahminleri ilçeler için özelleştirilmiş; her için için üst yapı ve altyapı hasarları, can kaybı ve yaralı sayısı tahminleri, yol kapanma analizleri, geçici barınma ihtiyaçları hesaplanmış ilgili haritalar üretilmiştir. Projede ve kitapçıklarda sunulan kayıp tahminleri, deprem mühendisliği literatüründe yer alan analitik çalışmalar veya depremlerde yaşanmış deneyimlerden yararlanarak oluşturulmuş ampirik modellere dayanmaktadır. Bu modeller tüm istatistiksel modellerde olduğu gibi kabullere dayanmakta ve çeşitli belirsizlikler içermektedir. Sunulan sonuçlar kullanılan modellerden elde edilen ortalama değerlerdir. Gerçek bir depremin yaratacağı kayıpların bu raporda sunulan sonuçlardan farklı olması kaçınılmazdır.

  İSTANBUL İLÇELERİ DEPREM RİSK HARİTASI

  ADALAR DEPREM RİSK HARİTASI

  ARNAVUTKÖY DEPREM RİSK HARİTASI

  ATAŞEHİR DEPREM RİSK HARİTASI

  AVCILAR DEPREM RİSK HARİTASI

  BAĞCILAR DEPREM RİSK HARİTASI

  BAHÇELİEVLER DEPREM RİSK HARİTASI

  BAKIRKÖY DEPREM RİSK HARİTASI

  BAŞAKŞEHİR DEPREM RİSK HARİTASI

  BAYRAMPAŞA DEPREM RİSK HARİTASI

  BEŞİKTAŞ DEPREM RİSK HARİTASI

  BEYKOZ DEPREM RİSK HARİTASI

  BEYLİKDÜZÜ DEPREM RİSK HARİTASI

  BEYOĞLU DEPREM RİSK HARİTASI

  BÜYÜKÇEKMECE DEPREM RİSK HARİTASI

  ÇATALCA DEPREM RİSK HARİTASI

  ÇEKMEKÖY DEPREM RİSK HARİTASI

  ESENLER DEPREM RİSK HARİTASI

  ESENYURT DEPREM RİSK HARİTASI

  EYÜP DEPREM RİSK HARİTASI

  FATİH DEPREM RİSK HARİTASI

  GAZİOSMANPAŞA DEPREM RİSK HARİTASI

  GÜNGÖREN DEPREM RİSK HARİTASI

  KADIKÖY DEPREM RİSK HARİTASI

  KAĞITHANE DEPREM RİSK HARİTASI

  KARTAL DEPREM RİSK HARİTASI

  KÜÇÜKÇEKMECE DEPREM RİSK HARİTASI

  MALTEPE DEPREM RİSK HARİTASI

  PENDİK DEPREM RİSK HARİTASI

  SANCAKTEPE DEPREM RİSK HARİTASI

  SARIYER DEPREM RİSK HARİTASI

  SİLİVRİ DEPREM RİSK HARİTASI

  SULTANBEYLİ DEPREM RİSK HARİTASI

  SULTANGAZİ DEPREM RİSK HARİTASI

  ŞİLE DEPREM RİSK HARİTASI

  ŞİŞLİ DEPREM RİSK HARİTASI

  TUZLA DEPREM RİSK HARİTASI

  ÜMRANİYE DEPREM RİSK HARİTASI

  ÜSKÜDAR DEPREM RİSK HARİTASI

  ZEYTİNBURNU DEPREM RİSK HARİTASI

  TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTASI YENİLENDİ

  Türkiye Deprem Tehlike Haritası yıllar sonra yenilenerek, 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayılanmış ve 1 Ocak 2019 tarihinde de yürürlüğe girmişti. AFAD’ın internet sitesinde yıllara göre deprem tehlike haritaları görebilirsiniz.

  Yeni Deprem Tehlike Haritası ile her yerleşim için yeni parametreler var. Bu yeni Deprem Tehlike Haritasına e-Devlet üzerinden ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması’ndan ulaşılabiliyor.

  e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları” uygulamasıyla ülkenin deprem tehlikesi ve kullanıcıların istediği konumdaki yer hareketleri, beklenebilecek en büyük değerleriyle veriliyor. Bu nedenle evinizin bulunduğu ilçenin deprem durumunu AFAD’ın uygulamasında takip edebilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....