Diğer
  Ana SayfaFitnessEgzersizin menopoza sağladığı 5 fayda

  Egzersizin menopoza sağladığı 5 fayda

  -

  Menopoz neden olduğu sistemik, biyolojik ve psikolojik değişiklikler nedeni ile kadın yaşamında önemli bir değişim noktası. Menopozun kadın için bir son değil tam tersine yeni bir başlangıç noktası olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç, egzersizin menopoza olan olumlu etkilerini şöyle sıralıyor:

  EGZERSİZİN MENOPOZA SAĞLADIĞI 5 FAYDA

  1. Egzersiz menopoz döneminde östrojen kaybının yan etkilerinin azaltılması için en değerli araç. Tutarlı fizik aktivite iyi olma hissini, libidoyu, mental ve fiziksel performansı artırıyor.
  2. Endorfin salınımını artırarak pozitif hissetmeyi sağlıyor. Düzenli egzersiz kemikleri güçlendiriyor, kan basıncı ve kolesterolü düşürüyor, kanser riskini azaltıyor.
  3. Yapılan çalışmalar menopoz döneminde yapılan fiziksel egzersizin sıcak basmaları ve gece terlemelerinde önemli düzeyde azalma sağladığını gösteriyor.
  4. Menopoz döneminde ideal vücut ağırlığının idamesi koroner arter hastalığı riskini azaltarak kan basıncını düşürüyor, inme riskini azaltıyor.
  5. Menopoz dönemi obezite, kolon, rektum, endometrium ve meme kanseri riskini artırdığından ideal vücut kilolarını koruyabilmek için düzenli egzersiz yapmak gerekiyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz