Kan uyuşmazlığı nedir? İşte Rh ve ABO uyuşmazlığının bebeğe etkileri

FORMSANTE ÖZEL İÇERİK/

Kan uyuşmazlığı Rh ve ABO uyuşmazlığı olarak iki grupta incelenebilir. Rh kan uyuşmazlığı nedir? Rh kan uyuşmazlığı belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? ABO kan uyuşmazlığı nedir? Bebeklerde ABO uyuşmazlığı nelere neden olur? Nasıl tedavi edilir? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Sami Cengiz, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

RH KAN UYUŞMAZLIĞI

Rh uyuşmazlığı için annenin Rh (-) babanın Rh (+) olması gerekir. Bebekte Rh antijeni varsa yani Rh (+) ise, doğum öncesi veya hemen sonrasında annenin damar sistemi içine giren bebeğe ait hücreler bağışıklık sistemini uyarıp antikor oluşturarak anneyi immunize eder. Anne daha sonra kendisine yabancı olan bu yapılarla karşılaşınca bağışıklık sistemini çalıştırarak temizler.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anne kanında oluşan ve anneyi koruyan Rh antikorları bebeğe plasenta yoluyla geçer. Bu durumda bebeğin kan hücreleri yok edilmeye başlar ve bebekte kansızlık oluşur. Bebekte görülen sorunların ana sebebi kan hücrelerinin tahrip olmasıyla ilgilidir. Kalp yetmezliği ve buna bağlı ödem en sık görülen bulgudur. Kansızlığı düzeltmek için görev yapan karaciğer ve dalakta büyüme görülür.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ultrasonografi eşliğinde, anne karnında, göbek kordonuna girilip bebeğe kan nakli yapılarak tedavi edilir.

İlk bebekte bağışıklanma olasılığı düşük olsa da gebelikte kanaması olan veya gebelik devam ederken amniosentez gibi girişimsel yöntemler uygulanan anne adaylarına Rh antikoru verilerek, annenin bağışıklık sistemi çalışmadan önce, olası antijenlerin yok edilmesi sağlanır. Düşük ve dış gebeliklerden sonra da önlem almak gerekir.

28. gebelik haftasında bütün gebelere Anti-D Rh immunglobulini vermek için dünyada ortak bir görüş yoktur. Doğum sırasında annenin duyarlı hale gelme olasılığı yüksek olduğu için, bebeğin kan grubuna bakılarak, Rh (+) ise ilk 72 saat içinde anneye mutlaka Anti-D Rh immunglobulini verilmesi gerekir.

ABO KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR?

ABO uyuşmazlığı daha sık görülür ancak hafif seyreder, bebekte genellikle sadece uzayan yenidoğan sarılığı görülür.  Annenin kan grubu O, babanın A, B veya AB olursa görülebilir. Sarılığa neden olan bilirubin yüksekliği fototerapi (ışık tedavisi) ile kısa sürede tedavi edilir.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here