Diğer
  Ana SayfaBebekTelevizyon ekranından uzak tutun

  Televizyon ekranından uzak tutun

  -

  ELEKTROMANYETİK ALANLARDAN ÇOCUĞUNUZU UZAK TUTUN!
  ● Elektromanyetik ışınlar saçan cihazlardan bebek ve çocuklarınızı, en azından 12 yaşında gelene kadar uzak tutmanız gerekiyor.
  ● 13-20 yaş arası dönemde de kullanımın mümkün olduğu kadar kısıtlanması, mutlaka kullanılacaksa da kısa mesaj ile kullanım sağlanması gerekiyor.
  ● Wireless modemlerinizi evde o anda kullanmıyorsanız kapatın ve komşularınızdan da bunu yapmalarını isteyerek ortak bir karar alın.
  ● Cep telefonlarınızı bebek ve çocuklarınızdan uzak tutun. Aranızda “Ama o telefonu çok seviyor” diyenler olabilir ancak şunu biliyoruz ki ebeveynin kararlılığı birçok konuda olduğu gibi bu konuda da esastır. Çocuk görmediği şeyi isteyemez.

  Ağlayan bebeğe susması için cep telefonu vermeyin!
  Cep telefonu miniklerin en fazla ilgisini çeken aletlerin başında geliyor. Ancak bu cihazlar gelişimini tamamlamaya çalışan çocuklara sanıldığından çok daha fazla zarar veriyor. Özellikle ağlama krizlerinde annelerin ilk aklına gelen kurtarıcı cep telefonları oluyor. Oysa kurtarıcı gibi görünen o cihaz bebeğin sağlığını etkiliyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, yıllardır zararları tartışılan cep telefonu, kablosuz internet ve son teknoloji ürünü cihazların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ve alınması gereken önlemler hakkında şunları söylüyor: “Cep telefonları her yöne mikrodalgalar yayarak çalışıyor. Yapılan araştırmalarda bu dalgaların kemik ve yumuşak dokudan birkaç santimetre ilerlediği ve enerjisinin de orada yani beyin ve sinir dokusunda emildiğini gösteriyor. Uzun süreli telefon konuşmalarının kulak ve beyin dokusunun ısısını artırdığı ve baş ağrılarına neden olduğu, bizlerin kolayca hissedebildiği etkileri. Amerikan Pediatri Akademisi çocukların dokularının daha ince ve yumuşak olmasından dolayı bu elektromanyetik dalgalara daha kolay maruz kaldıklarını bildirdi. Beyin dokusu da 20 yaşa kadar gelişmeye devam eden bir dokudur; yani inşaat o zamana kadar devam etmektedir. İnşaat esnasında katlar çıkarken sürekli depremler gerçekleşirse o zaman yapının sorun çıkarma ihtimali mantıken artmakla birlikte sağlamlığı tartışılabilir. Bu düşünce aslında birçok çalışma tarafınca destekleniyor. İnsan vücudunda her gün kanser hücreleri oluşuyor ancak bunlar savunma sistemi tarafınca tespit edilip, yok ediliyor. Oysa 2008’de İsveçli bilim adamları tarafınca yapılan bir araştırma ile 20 yaşından önce cep telefonu kullanan kişilerde beyin tümörü (gliom) ve işitme kaybına yol açan kanser (akustik nörom) gelişme oranının tam dört misli arttığı saptandı. 20 yaşından sonra kullananlarda ise iki misli artıyor. Çalışmayı yürüten bilim adamları 12 yaş altında çocukların cep telefonu kullanmamalarını önermekle birlikte 12 yaş üstündeki çocukların daha çok kısa mesaj ile iletişim sağlamaları gerektiğini belirtiyor.”

  Formsanté Dergisi Mayıs 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz