Diğer
  Ana SayfaFitnessYağmurda koşu ve egzersiz: Faydaları nelerdir? Nelere dikkat etmeli?

  Yağmurda koşu ve egzersiz: Faydaları nelerdir? Nelere dikkat etmeli?

  -

  Dışarıdaki yağmur dinmiyor diyelim… Ama siz de bir yandan egzersiz rutininizi bozmayı hiç istemiyorsunuz. Çünkü sağlıklı yaşam rutinlerini başarılı bir şekilde tamamlamak demek her koşulda bahanelere istediklerini vermemek demek!

  Yazı: Elif Gürsoy

  Sizi anlıyoruz, zaman zaman zorlu hava şartlarında egzersiz yapmak zorlaşıyor olabilir. Kuru kalmak, konforlu alanda vakit geçirmek ilk tercih olabilir. Güvenliği ve motivasyonu koruduğunuz sürece her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak koşu, yürüyüş ya da fitness antrenmanlarını dışarıda ve yağmurlu bir havada gerçekleştirmeniz gerektiğinde sakatlanmalara ve oluşabilecek problemlere karşı çok dikkatli olmanızı öneririz. Hava şartları ne olursa olsun harekette kalmak, aktif olmak fiziksel olarak tonlarca fayda sağlıyor. Ancak hatırlatmak isteriz ki yağmur yağarken yaptığınız sportif aktivite yalnızca fiziksel fayda sağlamayacak. Yani ruhunuza da çok iyi gelecek.

  GÜVENLİĞİ SAĞLAYIN…

  Yağmur yağıyor diye rutinlerinizden vazgeçip koltukta ve televizyon karşısında zaman öldürmeyin. Kendinizi dışarı atın ve konfor alanınızdan biraz olsun çıkın. Tabii ıslanmaya karşı tüm gerekli önlemleri aldıysanız… Islanmaya ayrıca zihinsel olarak da hazırlıklı olmalısınız. Zihninizde de ıslanacağınz gerçeğiyle yüzleşin ve onu kabul edin. Böylece dakikalar içinde daha zorlu olabilecek unsurları da anında kabul etmeye başlarsınız!

  YAĞMURDA KOŞMANIN FAYDALARI

  Yağmuru bahane edip, hemen köşenize çekilmiyorsunuz değil mi? Çünkü yağmurda egzersiz yapmak için birçok sağlıklı sebebiniz var! Üstelik bununla ilgili yapılan ve avantajlı sonuçlanmış bir dizi araştırma da mevcut. Bunlardan biri, vücudun aşırı ısınma riski altında olmadığı ve daha uzun süre serin kaldığımız için yağmurda daha fazla kalori yakma eğiliminde olduğu… Vücut kendini sıcak tutmak için daha çok çalışmak zorunda. Bu da demek oluyor ki egzersiz sırasında daha fazla kalori yakılacak. Ayrıca (dikkatli olmak şartı ile) kaygan yüzeylerde yapılan hareketler denge açısından daha fazla kas grubunu devreye sokacağından ekstra zorlukları karşınıza çıkarıyor. Yağmurda koşup, egzersiz yaptığınızda yalnızca bedensel olarak faydalara sahip olmuyorsunuz… Yağmurda hareket etmenin faydaları fiziksel faktörlerin çok daha ötesine geçiyor. Yağmurda egzersiz yapmak, kendinize en kötü koşullarda egzersiz yapabileceğinizi kanıtlayarak zihinsel güç geliştirmenize yardımcı oluyor. Bu nedenle, diğer zorluklarla mücadele edebilme güç ve motivasyonunuz daha güçlü hale gelebiliyor! Nesiniz siz, tam bir savaşçı mı?

  - Advertisement -

  Yapılan diğer araştırmalar gösteriyor ki soğuk havada yapılan egzersiz bağışıklık sistemini de epey güçlendiriyor. İşte size şaşıracağınız bir bilgi… Araştırmalar, soğuk havada düzenli olarak yapılan egzersizlerin kışın grip olma ihtimalini azaltabileceğini gösteriyor. Ayrıca yağmurda koşmak, farkındalığı teşvik etmeye ve stresi azaltmaya da yardımcı olabiliyor. Uygun giyindiğiniz, güvenlik önlemlerinizi yeteri kadar aldığınız ve antrenmanı bitirir bitirmez kurulandığınız sürece yağmurda egzersiz yaptıktan sonra hastalanma riskiniz epey düşük. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlü tutmak için beslenme rutinlerinizi doğru şekilde takip etmeniz, sağlıklı enerji kaynaklarından ve bolca su desteğinden yardım almanız gerekiyor. Beslenmek tabii ki tek başına yeterli bir destek olmuyor. Her türlü sportif alışkanlık ve düzende olduğu gibi kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak ve yeterince dinlenebilmek de önemli.

  NELER YAPMALI? DOĞRU EKİPMAN HAYAT KURTARIR

  Yağmurda egzersiz yaparken yaralanma ve hastalıkları önlemek için uygun tercihler yapmak önemli. Önerilerimiz ise şöyle… Uzun kollu ve teri dışarı atan spor bir üst, soğuktan koruyacak bir ara katman ceketi, rahat adımlar atmanızı sağlayacak reflektör detaylı bir tayt, bir bere, bir çift eldiven, tabanından güçlü kavrayışa sahip kaymaz bir spor ayakkabı ve bir çift spor çorabı. Giydiğiniz ceketle birlikte kilitli bir çanta veya su geçirmez kılıf da işinize yarayacak ekipmanlar arasında yer alıyor. Herhangi bir detayında reflektör içeren parçalar karanlık saatlerde fark edilmenizi sağlayacağından ekstra güvenli bir durum oluşturuyor. Tercih ettiğiniz tekstil ürünlerinin su geçirmez olup olmadığına da özen göstermeniz gerekiyor. Malum, su birikintileriyle karşılaşma ihtimaliniz epey yüksek! Sportif aktivite esnasında yalnızca bedeninizi koruma altına almayın, en doğal giysiniz olan cildinizi de koruma altına alın. Vücut losyonu, yüksek faktörlü güneş kremi, dudak koruyucu gibi desteklerle soğuk havanın olumsuz etkilerinden cildinizi koruma altına almaya çalışın.

  GÖRÜŞ NETLİĞİNE DİKKAT!

  Yağmurda egzersiz yaparken güvende kalmanın bir başka önemli ipucu da iyi görüş ve yol tutuşu olan bir rota seçmekten geçiyor. Yol tutuşu iyi olan bir yolda koştuğunuzdan emin olun, çamurlu alanlardan olabildiğince kaçınmaya çalışın. Mümkünse ışıklı yollarda kalmaya çalışın.

  ISIN VE SOĞU!

  Hava nasıl olursa olsun ısınmak ve soğumak her şartta önemli! Kaslarınızı ve kardiyovasküler sisteminizi efor sarf etmeye hazır hale getirdiğinizden emin olun ve harekete öyle geçin. Isınma ve soğuma seanslarının aynı zamanda sakatlanma ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olduğunu hatırlayın. Çünkü esneme ve soğuma hareketleri kas sağlığını destekliyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz