Diğer
  Ana SayfaHaberGıdalarda ''eser miktarda süt ürünü ve fıstık içerebilir'' ne demek?

  Gıdalarda ”eser miktarda süt ürünü ve fıstık içerebilir” ne demek?

  -

  Aldığımız paketli ürünlerde içerik kontrolü yaparken karşımıza “eser miktarda” diye bir ibare çıkabiliyor. Ve genelde ‘eser miktar fındık, fıstık ya da süt ürünü içerebilir’ şeklinde oluyor. Peki, bu ibare bize ne anlatmak istiyor? Gıda Mühendisi Ezgi Eryiğit Arslan anlatıyor…

  ESER MİKTARDA NE DEMEK?

  Eser miktar, miktarı önemsenmeye kayda değer olmayacak kadar az miktarda bulunan malzeme ya da madde için kullanılır. Gıdalarda eser miktarda …. içerir/içerebilir. Gıda etiketlerinde bu ibareler karşımıza çıkabilir.

  Gıda etiketlerinde eser miktar bulunabilir uyarısı; üretilen ürüne eklenmediği halde alerjen gıdaların ürüne, üretim hattında, paketleme aşamasında, depolama sürecinde bulaşma olasılığı nedeniyle yazılır.

  gıdalarda eser miktarda

  ”ESER MİKTARDA FISTIK İÇEREBİLİR” NE DEMEK?

  ”Eser miktarda fıstık içerebilir” demek, ürünün üretiminin yapıldığı tesiste fıstık içeren başka bir ürün üretiminin fıstık tozlarının, fıstık içermemesi gereken ürüne de bulaşmış olabileceği dolayısıyla eser miktar fıstık içerebileceği anlamına geliyor.

  - Advertisement -

  ”ESER MİKTARDA SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İÇERİR” NE DEMEK?

  Ürün etiketinde içindekiler kısmında hayvansal içerik bulunmazken, etikette ”Süt ve süt ürünleri içerir” ibaresi var ise, üretim sırasında kullanılan bazı içerikler/gıda katkı maddeleri hayvansal kaynaklı olduğundan bu ibare ile belirtilir.

  YAZARIN DİĞER İÇERİKLERİ  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz