Diğer
  Ana SayfaFitnessPilates gurusu Michael King: Vücudunuzu Pilates ile dengeleyin

  Pilates gurusu Michael King: Vücudunuzu Pilates ile dengeleyin

  -

  Eğer eğitmen iyiyse sınıf da iyidir
  Peki pilates sınıfları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Çünkü oraya hemen her yaştan, her düzeyden kişi katılabiliyor.
  Tamamen eğitmene bağlı. Eğer eğitmen görevini doğru şekilde yerine getirmezse pilates gruplarında olduğu kadar yoga dersinde de, ağırlık antrenmanlarında da sorunlarla karşılaşılabilir. Eğer eğitmen iyiyse, sınıf da iyidir. Kişisel fitness dersinde de, grup derslerinde de bu değişmez. Eğer eğitmen güvenli bir şekilde hareket etmeyi öğretirse kimse bir problem yaşamaz. Ama eğitmen kişilerin düzeyini göz önüne almadan zor hareketleri uygulatmaya kalkarsa problemler yaşanabilir.

  Postürümüz bilgisayar yüzünden değişiyor
  Pilates kimleri tedavi edebilir?
  Sakatlanmalar en önemli başlık. Düşme, çarpma, kayak sakatlanmaları gibi… Birçok sakatlanmanın sebebi de aslında sizin postürünüz. Çünkü farkında olmasanız da vücudunuzdaki bazı kasları çok fazla bazılarını da çok az çalıştırıyorsunuz. Sakatlanmalarda bu durum daha da vahim oluyor çünkü sakatlanmanın etkisiyle bazı kaslar tamamen devre dışı bırakılıyor. Bizim burada yaptığımız, vücudun balansını tekrar sağlamak. Aslında yaptığımız sihir değil, tamamen mantığa dayalı bir uygulama. Öte yandan günümüzün en büyük problemi olan yanlış oturmaya bağlıbilgisayarlar yüzündenpostürümüzün değişmesi. Son 10-20 yıldır postürümüz değişiyor. Kafalar önde, bu yüzden boyun problemleri yaşanıyor, çok oturulduğu için belde problemlere rastlanıyor. Bu durumda pilates aracılığı ile vücudun balansını sağlarsak bel probleminde de iyileşmeler görülüyor.

  Çarpık bacak gibi bazı estetik sorunlarımız pilatesle çözülebilir mi?
  Eğer genç yaşta başlarsanız ilerleme kaydedebilirsiniz. Ancak ileri yaşlarda gelirseniz vücudunuz oturmuş olur ve yapacak çok bir şey olmaz. 50’sinden sonra gelen biri için yapabileceğimiz problemin daha da kötüleşmesini önlemek. Ama sihir yapılamaz. Herkes çalışmalardan belli bir ilerleme görecektir ancak kişi ne kadar gençse o kadar kolay sonuç alınabilir. O yüzden çocukların, gençlerin egzersiz yapmamasını anlayamıyorum.

  Sadece yoga mı? Paniğe kapılıyorum!
  Peki, sadece pilates yaparak fit kalmak mümkün mü?
  Hayır. En önemli nokta; pilates kalbi çalıştırmaz. O yüzden kardiyovasküler antrenman gereklidir. Belli bir yaşa geldikten sonra kardiyovasküler kapasiteniz düşmeye başlar. Yine güç, ağırlık egzersizleri de özellikle kadınlar için gereklidir. Haftada 2-3 kere pilates, 3 kez kardiyovasküler egzersiz, 2 gün de güç egzersizleri yaparsanız bu harika bir program olur. Pilates başka tip antrenmanları, sporları yapmanız için size yardımcı olur. Moskova’da Bolşoy Balesi ile çalıştım. Onlar da pilates yapıyorlar. Dansçılar pilatese geldiklerinde dans etmeyi durdurmazlar, tam aksine daha iyi dans edebilmek için pilates yaparlar. Bazen sadece yoga yapıyorum diye bana gelen kişiler oluyor. Bu durumlarda adeta paniğe kapılıyorum. Ben de onlara yoganın ne kadar harika olduğunu ama mutlaka kardiyovasküler egzersizlere de ihtiyaçları olduğunu anlatıyorum.

  Yoga ve pilates karşılaştırıldığında neler söylersiniz bize?
  Nefes alış veriş teknikleri farklı. Yoga biraz daha spiritüel, meditatif ve daha çok strese karşı. Pilates ise daha fiziksel bir egzersiz. Buraya geldiğinizde rahatlayacağınız bir egzersiz yapmazsınız, kaslarınızı derinden çalıştıracağınız fiziksel bir egzersiz yaparsınız. Eğer zamanınız varsa ikisini de yapın derim size.

  - Advertisement -

  Pilates’te karşılaşılan en yaygın yaralanmalar neler?
  Boyun ve bel… Özellikle bu bölgelere dikkat etmek gerekiyor. Eğer omurganız yeterince esnek değilse bu bölgelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle fizyoterapistler pilates nedeniyle epey bir gerginler. Çünkü bu tip sakatlanmalarla çok fazla karşılaşıyorlar. Eğer bir hareketi yaparken boynunuzu zorluyorsanız başınızı yere koyun. Belinizi hissediyorsanız bir bacağınızı yere koyun. Eğer bu bölgeleri hissediyorsanız bu vücudunuzun bu harekete hazır olmadığını gösterir. Bazen vücut sizi yanıltır, güçlü kası kullanır, hedeflenen kası kullanamaz, bu nedenle vücudu tanımak önemlidir.

  Türkiye’de çocuklar spor yapmıyor!
  “Hala kemikleri gelişmekte olduğu için ergenlikte kaslara yönelik egzersizleri önermiyoruz ama çocuklar özellikle jimnastik, yüzme, dans gibi aktivitelerden büyük fayda sağlıyorlar. Bir kız çocuğu jimnastik yaparsa örneğin, büyüdüğünde tamamen farklı bir vücut yapısına sahip oluyor. Bu yüzden çocuklara özel bir önem vermemiz gerekiyor. Türkiye Avrupa’da en genç nüfusa sahip ülke. Ve gençler maalesef spor yapmıyor. 10 yıl önce Türkiye’ye geldiğimde, Suadiye civarında yürüyüş yapardım. Kendimi muhteşem hissediyordum çünkü orada yürüyenler arasındaki en genç kişi bendim!” Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz