Diğer
  Ana SayfaBebekTelevizyonu birlikte izleyin

  Televizyonu birlikte izleyin

  -

  f Evde birlikte yemek yendiği gibi televizyonun da birlikte izlenmesi gerektiğini söyleyen Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, çocukların mümkün olduğunca tek başına televizyon karşısında bırakılmamaları konusunda aileleri uyarıyor: “Evde birlikte yemek yenmesi ne kadar önemliyse televizyonun da birlikte izlenmesi ve paylaşılması gerekiyor.”

  ekim-2012-bebek-1-resim-2Sevginizi gösterin boyu
  uzun olsun Necmettin Erbakan Üniversitesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emre Atabek, büyümenin anne karnında başladığını ve ergenlik döneminin sonuna kadar devam ettiğini söyledi. Çocuklarda boy kısalığının çeşitli nedenleri olduğunu belirten Atabek, özellikle kronik hastalıklar ve beslenme yetersizliğinin boy uzamasını etkileyen en önemli nedenler arasında yer aldığını dile getirdi. Ancak gözden en çok kaçan boy kısalığı nedenlerinden birisinin sevgisizlik olduğunu anlatan Atabek, “Psikososyal nedenlerle, örneğin sevgi yoksunluğu yaşayan çocuklarda, sosyal problemleri fazla olan ailelerin çocuklarında ve bazı yuva çocuklarında kısa boyluluk görülebiliyor. Anne ve babadan ayrı kalmış, terk edilmiş çocuklar sevgiden yoksun büyüyor. Bu çocukların boylarında duraklama görülüyor. Sevgiden yoksun büyüyen çocuk, hastaneye yatırıldığında ilaç kullanmadan bile kendiliğinden büyümeye başlayabiliyor. Burada çocuğa sevgi gösteriliyor, psikolojik destek veriliyor. Sevgi olmadığında büyümeyi sağlayan proteinlerde değişiklikler olduğu düşünülüyor” dedi.

  ekim-2012-bebek-1-resim-3✽ Göz tembelliği nasıl tedavi ediliyor?
  Öncelikle göz muayenesi yapılarak ihtiyaç varsa gözlük veriliyor. Sağlam göz belirli süreler ile kapatılarak tembel göz çalışmaya sevk ediliyor. Bu çalışma evde yapılabiliyor. Seyrek olarak kapatmaya dirençli çocuklarda ise tembel gözü çalıştırmaya yardımcı olacak damla tedavisi uygulanıyor. Ambliopi tedavisi çocuk, aile ve hekim koordinasyonunu gerektiren bir tedavi şekli oluyor. En iyi sonuçlar ilk 4 yaşta alınıyor.

   

  - Advertisement -

  Formsante Dergisi Ekim 2012 Sayısı, Bebek Eki

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz